Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bitmap Galaxy prerazil hrou pre deti

18.07.2015, 14:00 | Tomáš Nejedlý | © 2015 News and Media Holding

Start-up je zväčša malá začínajúca firma mladých ľudí, ktorí sa rozhodli preraziť v podnikaní svojimi nápadmi a šikovnosťou. V prípade ľudí, ktorí rozbiehajú firmu Bitmap Galaxy, sa už o mladom veku veľmi nedá hovoriť.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Zľava Marek Žilavý, Ľuboš Lednár a Peter Jánošík, tvorcovia hry Little Galaxy.Zdroj: Maňo Štrauch

Trio Peter Jánošík, Ľuboš Lednár a Marek Žilavý je v hernom biznise doma už dlhšie. Napriek tomu si povedali, že „na staré kolená“ skúsia robiť veci po svojom, a založili firmu na vývoj hier pre smartfóny a tablety.

„Je oveľa jednoduchšie nájsť si stabilnú prácu, ako ísť s kožou na trh a za všetko byť zodpovedný sám. Ale pocit, že pracujem na vlastnom úspechu a v prípade úspechu mi bude patriť aj celá odmena, sa nedá ničím nahradiť,“ komentuje M. Žilavý. Nie sú to len sny, partia už má za sebou celosvetovo úspešný projekt.

Dosť bolo krvi

Herný biznis je extrémne konkurenčný trh s miliónmi súťažiacich. Na vývoj hry totiž netreba veľa – stačí čas na programovanie a trochu lepší počítač. Ale presadiť sa – to je výzva. „Tvorba hry, aj keď to tak nevyzerá, je komplexná záležitosť. Dobrý nápad sa dá spracovať na sto rôznych spôsobov a potrebujete nájsť ten správny. Musíte si ustrážiť detaily a vychytať všetky chyby, pretože každá zanedbaná drobnosť môže hru zo dňa na deň potopiť,“ hovorí M. Žilavý, ktorý má v tíme na starosti marketing a herný dizajn.

Jeho kolegovia P. Jánošík a Ľ. Lednár tieto pravidlá dobre poznajú. Vývoju hier sa venujú pätnásť rokov. Podieľali sa na tvorbe „strieľačky“ Chaser a poľovníckych trenažérov slovenského štúdia Cauldron, na strategickej legende Battle Isle či brutálnej strieľačke Soldier of Fortune zo zahraničných herných štúdií. „Ženy nám hovorili, aby sme už s tými krvavými agresívnymi hrami konečne prestali a urobili niečo milé a pekné,“ hovorí Ľ. Lednár, ktorý sa špecializuje na tvorbu grafiky a herných mechanizmov.

Keď sa nedarí

Dvojica začala s programovaním v hernom praveku, prvé hry tvorili na počítači Commodore, ktorý namiesto pevného disku používal magnetofónové pásky. „Robili sme na desiatkach hier, ktoré skončili v rôznej fáze rozpracovanosti, a dobre sme vedeli, že treba ostať pri zemi. Veľa vývojárov hier zlyhá na tom, že sa nechajú uniesť a chcú vytvoriť dokonalú epickú hru, my tomu hovoríme lietadlová loď, kde bude všetko. Ale aj pri programovaní platí, že 80 percent projektu urobíte za 20 percent času, no problém je ten zvyšok – dotiahnuť všetky detaily, vychytať chyby. Po čase zistíte, že projekt je nad vaše sily,“ hovorí P. Jánošík.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy herný biznis, hry, start-up

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.