Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aká je dovolenka na Kryme

02.08.2015, 05:00 | Adrian Peter Pressburg | © 2015 News and Media Holding

Teroristické vyčíňanie samovražedných fanatikov v egyptských a tuniských letoviskách vyvolalo v Európe atmosféru krajnej neistoty. Mnohé rodiny prehodnocujú pôvodné plány a zvažujú, či je bezpečné vyberať sa do tradičných prímorských destinácií európskeho alebo afrického Stredomoria. Pochybnosti prehlbujú reportáže o prívale pašeráckych lodí s africkými utečencami na pobrežie Talianska, Grécka a Turecka.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Svet

Ak – pre istotu – vylúčime celé Stredomorie i s Jadranom, ponúka sa v kategórii cenovo dostupnej rodinnej plážovej turistiky Čierne more. To je Slovákom strednej a staršej vekovej kategórie dobre známe ako oblasť, kam sa dalo za socializmu cestovať z Československa bez akýchkoľvek povolení, víz, devízových prísľubov a vycestovacích doložiek. Len na občiansky preukaz. Menej priťahovalo čiernomorské pobrežie Sovietskeho zväzu vrátane jeho perly – polostrova Krym. Z objektívneho hľadiska neprávom. Náročnejším cestovateľom poskytovalo viac než stereotyp bulharských a rumunských pláží.

Noblesné korene

Pestré prírodné scenérie krymského pobrežia uchvacovali urodzených a bohatých už v staroveku a stredoveku. V obdobiach, keď sa nebojovalo, si na kopcoch nad morom stavali paláce a zámky alebo aspoň vily a letné sídla. Liečivý účinok sviežeho morského vzduchu dal podnet na budovanie sanatórií a ozdravovní. Bohatí kupci z Moskvy, Petrohradu a Kyjeva, ale i vysoká šľachta a cárska rodina si najviac obľúbili juh polostrova chránený od drsných stepných vetrov zo severu pohorím Krymské hory. Toto exkluzívne pobrežné pásmo nazývali Krymská riviéra a na prelome 19. a 20. storočia súťažilo výstavnosťou, eleganciou, luxusom a kultúrno-spoločenským životom bezstarostnej smotánky s Francúzskou riviérou.

Relatívna izolovanosť Krymskej riviéry od ostatnej Európy neodradila po páde cárskeho režimu mocenskú garnitúru komunistického Sovietskeho zväzu od jej udržiavania a zveľaďovania ako exkluzívnej rekreačnej zóny pre vyvolených. Len terminológia sa pomenila a paláce najvyšších straníckych funkcionárov sa oficiálne nazývali dačami. Znelo to ľudovo, pretože dače – rekreačné chaty, chatky a búdky – si na okrajoch miest stavali aj rodiny lepšie situovaných pracujúcich. Krymská riviéra a jej perly ako Jalta, Jevpatorija, Alušta, Alupka, Sudak, Feodosja a Gurzuf sa počas sovietskej éry nepremenili na destinácie masovej turistiky.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Svet

Tagy Krym, Rusko, Ukrajina

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.