Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Keď politika a teroristi ničia dovolenky

31.07.2015, 12:25 | Zuzana Petková | © 2015 News and Media Holding

Keď si chce Slovák vychutnať šum mora prisladený vôňou borovíc, mal by sa vybrať do Grécka ešte tento rok. Na budúce leto totiž dovolenka v tejto krajine poznačenej krízou pravdepodobne pohltí väčšie množstvo finančných úspor než doteraz.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Ekonomika

Tagy

Grécko

Toto leto ovplyvnila geopolitika dovolenkové priority Slovákov viac ako počas iných rokov. Bola tu hrozba odchodu Grécka z eurozóny a následné úsporné opatrenia, ktoré zdvihnú dane podnikateľom, DPH a tým zrejme aj ceny. V júli zase teroristi zaútočili na pláž v Tunisku a nedávno extrémisti na internete pohrozili, že čosi podobné sa môže zopakovať v Chorvátsku. Všetky destinácie pritom patria medzi top desať najobľúbenejších dovolenkových cieľov na Slovensku.

Trend zisťoval v jednotlivých cestovných kanceláriách, ako udalosti zmenili správanie klientov a či sa bude trh s dovolenkami meniť. Situáciu v Grécku považujú nákupcovia dovoleniek napriek ekonomickým turbulenciám z hľadiska rekreácie za stabilnú. Naopak, donedávna vyhľadávané Tunisko niektoré cestovné kancelárie vyradili úplne z ponuky.

Grék očakáva vyššie ceny v auguste

Sektor služieb tvorí v Grécku 40 percent HDP. Na zamestnanosti má cestovný ruch podiel okolo 18 percent. Napríklad v roku 2013 dovolenkovalo v Grécku okolo 18 miliónov ľudí, príjmy z turizmu boli vo výške 12 miliárd eur. Vlani počet dovolenkárov narástol na rekordných 22 miliónov.

Poklesu turistov zo Slovenska sa nateraz Grécko báť nemusí. Už v júni sa Gréci obávali, že dovolenkári stratia záujem najmä o ostrovy Kos, Lesbos, Chios, ktoré mali problémy s utečencami. Napríklad české cestovné kancelárie hlásili, že ceny niektorých dovoleniek na ostrovy museli znížiť, lebo ich nevedeli predať za pôvodné. Na Slovensku bola situácia iná a platí to aj v súčasnosti. Slovákov neodradili od Grécka utečenci, hrozba grexitu, demonštrácie v uliciach Atén ani zatvorené banky.

„Nevšimli sme si obavy, skôr zvedavosť klientov. Ľudia sa pýtajú, čo majú robiť, ale na dovolenky odchádzajú normálne,“ hovorí grék Yannis Iliopoulos, ktorý má na Slovensku cestovnú kanceláriu Aeolus. Dodáva, že sa nestalo, aby niekto zrušil dovolenku v Grécku. „Výslovne na gréckych ostrovoch nie je problém vôbec. Ani s výberom hotovosti z bankomatov pre turistov,“ poznamenáva. Na dovolenkových destináciách nie sú podľa neho dokonca ani rady pri bankomatoch. Keďže turisti so sebou prinášajú hotovosť, peniaze kolujú a problém s likviditou našťastie nie je. V celom Grécku sa podľa Y. Iliopoulosa zatiaľ nestalo, že by niekde bol nedostatok surovín či potravín.

Najväčší záujem zaznamenávajú v týchto týždňoch touroperátori práve o Grécko. A to najmä potom, čo sa stalo v Tunisku. Y. Ilio- poulos vidí aj iný dôvod, pre ktorý chcú podľa neho Slováci míňať peniaze ušetrené na oddych práve v gréckych letoviskách. „Myslím si, že ľudia chcú ísť do Grécka aj z akejsi solidarity,“ vraví. Momentálne sú ceny dovoleniek v rámci last minute ponúk veľmi výhodné, očakáva však, že čoskoro, najmä v auguste budú o čosi vyššie, ako sú teraz.

Už tento týždeň totiž vláda na čele s premiérom Alexisom Tsiprasom zdvihne daň z pridanej hodnoty z 13 na 23 percent. Zdražieť by mohli okamžite potraviny a tým aj stravovanie v dovolenkových rezortoch. Dotknúť by sa to nemalo tých, ktorí majú kúpené zájazdy all inclusive. Na túto sezónu už totiž majú naše cestovné kancelárie pevne dohodnuté ceny s Grékmi a zmluvy by sa meniť nemali. All inclusive sa teda v Grécku oplatí viac ako kedykoľvek predtým.

10 najobľúbenejších destinácií Slovákov na leto 2015 1/2
Priemerná cena na osobu (EUR)
10 najobľúbenejších destinácií Slovákov na leto 2015 1/2
PRAMEŇ: Analýza cestovnej agentúry Invia

Na budúci rok o desať percent

Grécko v minulosti stúpalo na popularite aj pre slušné ceny v pomere k službám, ktoré hotelieri ponúkajú. Napríklad podľa analýzy štatistík cestovnej kancelárie Invia sa priemerná cena zájazdu do Grécka pohybovala okolo 518 eur. Invia je najväčším predajcom dovoleniek cez internet na Slovensku a zhodnotila viac ako desaťtisíc zájazdov predaných na leto 2015.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Ekonomika

Tagy Grécko

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.