Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Limity uhlíkového rastu

23.07.2015, 17:05 | Michal Lehuta | © 2015 News and Media Holding

Keď v roku 1972 združenie politikov, diplomatov, vedcov a podnikateľov s názvom Rímsky klub publikovalo svoju známu štúdiu Limity rastu, varovalo, že hlavným problémom budúceho rozvoja ľudstva bude fyzická obmedzenosť množstva prírodných zdrojov.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Ekonomika

Tagy

uhlie

Obmedzené množstvo ropy či železnej rudy malo spôsobiť, že komodity budú čoraz drahšie, pretože budú vzácnejšie a ich ťažba bude komplikovanejšia. To malo postupne znižovať životnú úroveň svetovej populácie. Po viac ako štyridsiatich rokoch je zrejmé, že oveľa väčším problémom ako limitovaný objem fosílnych palív v zemskej kôre je ich neudržateľné spaľovanie s cieľom získavať energiu.

Uhlie, ropa a zemný plyn napriek všetkým doterajším ekologickým iniciatívam tvoria stále 85 – 90 percent celkovej energetickej spotreby ľudstva – napriek tomu, že Medzinárodná energetická agentúra hovorí o potrebe znížiť tento podiel na menej ako dve tretiny. Spaľovaním fosílnych zdrojov sa do atmosféry dostávajú skleníkové plyny spôsobujúce globálne otepľovanie. Už dnes je najspodnejšia časť atmosféry v porovnaní s priemerom pred priemyselnou revolúciou teplejšia o zhruba 0,7 – 0,8 stupňa, čo zapríčiňuje častejšie poveternostné katastrofy a dvíha hladiny morí. Svetové iniciatívy, ktoré tento rok vyvrcholia decembrovou konferenciou 193 krajín Organizácie Spojených národov (OSN) v Paríži, majú za cieľ klimatickú zmenu zastaviť na úrovni +2,0 stupňa.

Štyri prelomené hranice

Švédsky ekonóm Johan Rockström spolu so sedemnástimi kolegami v januári v časopise Science publikoval štúdiu, ktorá tvrdí, že ľudstvo už prekročilo štyri z deviatich pomyselných hraníc udržateľnosti stabilného ekosystému planéty. Ide o spomínanú príliš rýchlu zmenu klímy, o vymieranie živočíšnych a rastlinných druhov, o znečisťovanie prostredia dusíkom a fosforom, ako aj o odlesňovanie. „Po prvýkrát si z priateľskej planéty vytvárame nepriateľa,“ varoval pre portál TED.

Za bezpečný objem skleníkových plynov v atmosfére sa považuje hodnota 350 častíc na jeden milión. Dnešná úroveň je už 400 častíc a ďalej rastie. To môže spolu so súvisiacim otepľovaním pomerne rýchlo zmeniť celú biosféru. Ak sa napríklad roztopia ľadové pokrývky v Arktíde a Antarktíde, zemský povrch bude odrážať menej slnečného žiarenia a otepľovanie sa môže ešte zrýchliť.

Zaujímavosťou ostatných rokov je, že rast priemernej svetovej teploty sa o niečo spomalil – zrejme preto, že sa viac tepla ukladá do hlbších vrstiev oceánov a nie len do atmosféry. Antarktická morská ľadová pokrývka je zasa rozlohou väčšia, ako bývala v minulosti. To mnohých skeptikov presviedča o tom, že globálne otepľovanie nemusí prebiehať tak, ako to tvrdia odborníci a politici. Vedci sú však v poklese ľadovej hmoty na planéte jednotní: okrem miznutia pevninských ľadovcov je tiež faktom, že práve kilometer hrubý západoantarktický ľadovec vo veľkosti Mexika sa topí a celkový objem ľadu v Antarktíde sa znižuje podobne rýchlo ako v Arktíde.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Ekonomika

Tagy uhlie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.