Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo predal Ivan Kmotrík energetický biznis

03.08.2015, 17:00 | Lukáš Kvašňák | © 2015 News and Media Holding

Energetická odnož spoločnosti Grafobal Group podnikateľa Ivana Kmotríka zmenila majiteľa. Začiatkom júla tohto roka ju kúpil investičný fond Infracapital patriaci britskej finančnej spoločnosti Prudential. Cenu transakcie firmy nezverejnili, ale podľa informácií portálu IJGlobal sa suma mala vyšplhať na 108 miliónov eur.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Podnikanie

Predaj spoločnosti GGE (Grafobal Group Energy) nie je prekvapujúci. I. Kmotrík už začiatkom minulého roka plánoval upísať akcie svojej energetickej divízie na varšavskej burze. Vstup na akciový trh však firme nevyšiel a vlani vo februári celý proces zastavila. Oficiálnym dôvodom boli nevyhovujúce podmienky na trhu. Podľa informácií TRENDU investori ponúkli za GGE len štvornásobok zisku pred započítaním úrokov, daní a odpisov (EBITDA), kým spoločnosť očakávala zhruba osemnásobok.

Skupina GGE ponúkla na burze vo Varšave drobným investorom 15-percentný podiel, za ktorý očakávala výnos viac ako 40 miliónov eur. Zvyšných 85 percent akcií mali získať inštitucionálni investori. Ako pre TREND uviedli minoritní akcionári spoločnosti Grafobal Group, z predaja na burze mala GGE zinkasovať oveľa viac ako aktuálne spomínaných 108 miliónov eur. 

Skupina GGE ponúkala na burze vo Varšave päť miliónov nových akcií, čo predstavovalo 33-percentný podiel na základnom imaní firmy. Z toho 15 percent akcií malo ísť drobným investorom a 85 percent akcií mali získať inštitucionálni investori. Očakávaný výnos predstavoval viac ako 40 miliónov eur. Ako však pre TREND uviedli minoritní akcionári spoločnosti Grafobal Group, z predaja na burze chcela GGE zinkasovať oveľa viac ako aktuálne spomínaných 108 miliónov eur. (aktualizované o korektné údaje o plánoch na uvedenie akcií na burze, pozn. red.)

Neprehliadnite

Nejasné dôvody

Otázkou teda zostáva, prečo sa I. Kmotrík zbavil jednej z najlepšie fungujúcich a ziskových častí svojho impéria. GGE sa k transakcii odmietla vyjadriť, keďže ešte nebola ukončená. Prevzatie firmy aktuálne posudzuje protimonopolný úrad. Podľa informácií Infracapitalu by mala byť akvizícia sfinalizovaná do konca tohto leta.

GGE je podľa analytika Michala Hudeca z Energy Analytics dobre fungujúca spoločnosť zo širokým a kvalitným portfóliom, ktorá do skupiny nosí zisk. „Majú aktivity vo výrobe a dodávke energií, teplárenstve, ponúkajú podporné služby. Navyše neboli negatívne zasiahnutí vývojom na trhu, keďže len malá časť ich výroby smeruje na veľkoobchodný trh,“ hovorí M. Hudec. Predaj GGE podľa jeho slov nie je neočakávaný aj vzhľadom na predchádzajúci zámer vstúpiť na burzu. „Ide o zmysluplný exit z firmy a ani jeho načasovanie nie je zlé,“ myslí si M. Hudec.

Grafobal SkalicaZdroj: Maňo Štrauch

Len tepláreň v Považskej Bystrici, ktorá prevádzkuje paroplynový cyklus, dostala v minulom roku doplatok za výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov viac ako deväť miliónov eur, čo bola celkovo druhá najvyššia poskytnutá podpora. Tento rok by mala podľa odhadov dostať takmer desať miliónov eur. Dodávateľ plynu a elektriny Elgas zase vlani dosiahol tržby takmer dvesto miliónov eur a čistý zisk necelých päť miliónov eur. Skupina GGE ako celok skončila uplynulý rok so ziskom po zdanení 3,8 milióna eur.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Podnikanie

Tagy energetika, grafobal, Kmotrík

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.