Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Skutočná medicína sa robí v Afganistane

29.07.2015, 00:00 | Mária Hunková | © 2015 News and Media Holding

Anestéziologička Eva Kušíková absolvovala dve misie v afganskom Kundúze ako vyslankyňa organizácie Lekárov bez hraníc. O svoj život sa tam nikdy nebála. Územie nemocnice je totiž humanitárny priestor, kam je vstup so zbraňami zakázaný.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Dva dni po tom, ako E. Kušíková rozprávala TRENDU o živote na vojnovej pôde, vyšli oficiálne správy o obsadení nemocnice v Kundúze. Traja muži zo špeciálnych afganských jednotiek tam zbraňami ohrozovali lekárov aj pacientov. Po hodine ozbrojenci nakoniec odišli, no nemocnicu na pár dní zavreli, kým od ministerstva obrany a vnútra nedostali prísľub, že budú opäť rešpektovať ich humanitárny priestor.

Ako vám napadlo ísť na humanitárnu misiu?

Mala som to v sebe dlho. Od strednej školy som si hovorila, že ak budem lekárkou, pôjdem do Afriky zachraňovať svet (smiech). Po vysokej škole sa to znova vrátilo, len dôvody sa zmenili. Už to nebolo o zachraňovaní sveta, lebo si uvedomíte, že to nie je tak, že všetci čakajú práve na vás. A ani to nie je správny dôvod, prečo vycestovať na humanitárnu misiu.

Aký je správny dôvod?

Chcela som si vyskúšať, aké je to pracovať niekde inde, mimo mojej komfortnej zóny. Bola to výzva nechať sa vytrhnúť zo zabehaných koľají a robiť medicínu inak. Okrem toho, bolo to v čase, keď v Česku prebiehala akcia Ďakujeme, odchádzame a mnoho vecí, vzťahov sa vtedy zmenilo. Vtedy som si uvedomila, že nie je dobré zostávať v takom mladom veku niekde, kde vás aj tak neocenia. Hlavne som však dospela do bodu, že ísť na misiu neznamenalo utiecť odniekiaľ, ale urobiť krok vpred.

Nakoniec z vás urobili šéfku jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocnici v Kundúze.

Áno, išla som tam do pozície vedúcej tímu. V čase, keď som tam bola, tam pracovalo zhruba tristo ľudí, no väčšina personálu boli miestni ľudia. Zdravotníkov zo zahraničia tam bolo asi 25. Je jedno, či je to Afganistan alebo Afrika, prístup k vzdelaniu je tam obmedzený. Zdravotníci zo zahraničia teda prinášajú know-how a manažérske zručnosti.

Zdroj: archív Evy Kušíkovej

A na akej úrovni sú miestni zdravotníci?

Veľa závisí od toho, v ktorej krajine ste, aký je tam prístup k vzdelaniu. Môže sa vám stať, že narazíte napríklad na zdravotnú sestru, ktorá už má akú-takú skúsenosť z nemocnice alebo súkromnej polikliniky, ale potom aj na takú, ktorú musíte učiť aj základnú algebru. Vzdelanostný rozptyl je tam veľmi veľký. No je fakt, že som dovtedy nezažila ľudí, ktorí by sa tak chceli učiť, a tak napredovali míľovými krokmi. Veľa z nich by to dotiahlo veľmi ďaleko, keby mali také možnosti ako my.

V akých priestoroch sa na misiách ošetrujú pacienti? Predstavujem si to ako poľnú nemocnicu v seriáli M.A.S.H.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Afganistan, zdravotníctvo

Súvisiace články

Zdravotníctvo musíme začať riešiť

Zdravotníctvo musíme začať riešiť

Dosluhujúci člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Michal Horváth hovorí, kam sa posunuli verejné financie za ostatné tri roky 4

Boris Kollár: Buď kradnime všetci, alebo nech nekradne nikto

Biznis Borisa Kollára: S J&T si už len konkuruje

Prečo predal Ivan Kmotrík energetický biznis

Aká je dovolenka na Kryme

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.