Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Turbulentné časy lietajúceho auta

31.07.2015, 00:00 | Lukáš Kvašňák | © 2015 News and Media Holding

Projekt lietajúceho auta AeroMobil, za ktorým stojí reklamný expert Juraj Vaculík a dizajnér a konštruktér Štefan Klein, má za sebou turbulentné mesiace. Po tom, ako vlani v októbri firma oficiálne predstavila funkčný prototyp svojho produktu AeroMobil 3.0, nabrali veci rýchly spád.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Podnikanie

Tagy

aeromobil

V apríli získal AeroMobil prvý súkromný kapitál a začiatkom júla preň vláda odklepla šesťmiliónový stimul na výskum a vývoj. Do svojich radov prijali nového technického riaditeľa so skúsenosťami z firiem ako Land Rover či McLaren. No nie všetko išlo hladko. AeroMobil musel prvýkrát čeliť negatívnym reakciám a neželanej publicite. V máji sa lietajúce auto pilotované Š. Kleinom pri skúšobnom lete pri Nitre zrútilo, našťastie bez vážnejších následkov, A pridelená štátna dotácia sa stala terčom kritiky a aj súčasťou politického boja.

Prvý súkromný investor

„Sme diskutovaní, lebo sme prví a najviditeľnejší, ale nebránim sa tomu. Chceme ísť príkladom nielen globálnymi ambíciami, ale aj partnerstvom so štátom,“ vysvetľuje J. Vaculík, ktorý je zároveň výkonným riaditeľom spoločnosti AeroMobil. Posledný rok a pol podľa vlastných slov neustále rokoval nielen s investormi, ale aj so štátom. „Náš projekt je hardvér, nie nejaká aplikácia. Čiže aj kapitálovo je to oveľa náročnejšie,“ ozrejmuje J. Vaculík. Čím bližšie pritom budú k spusteniu predaja prvých kusov, ktorý odhadujú v roku 2017, tým výraznejšie budú rásť aj ich náklady.

Neprehliadnite

Aj preto si AeroMobil v apríli pustil do firmy prvýkrát od jej založenia pred piatimi rokmi súkromného investora. Ide o fond rizikového kapitálu LRJ Capital. Ten riadi Slovák Peter Irikovský, ktorý v minulosti pôsobil v konzultačných spoločnostiach McKinsey a KPMG, bol regionálnym manažérom v britskej pobočke svetovej jednotky medzi zľavovými servermi Groupon a výkonným riaditeľom Slevomat Group. Vo fonde figuruje aj spoluzakladateľ slovenského vývojára hier, firmy Pixel Federation, Filip Fischer. Výšku investície ani podiel, aký LRJ Capital v AeroMobile získal, strany nezverejnili.

„Výber takého partnera je ako manželstvo. Trvalo to veľmi dlho a tých ponúk bolo veľa. Pre fázu, v ktorej sme my, je to veľmi správny partner. Vidím to aj na sebe, je to typ investora, s ktorým sa rád poradím o svojich krokoch a ďalšej stratégii,“ vysvetľuje J. Vaculík. LRJ Capital má za sebou investície do herných start-upov ako Mingle Games alebo Charged Money či telemedicínskej firmy Curely z USA. Pre AeroMobil sa podľa P. Irikovského rozhodli vzhľadom na expertízu a skúsenosti dvojice zakladateľov, ako aj pre silný tím, ktorý za projektom stojí. „Z našej strany ide o dlhodobú investíciu v horizonte minimálne sedem až desať rokov,“ hovorí P. Irikovský.

AeroMobil sa však už teraz chystá na ďalšie financovanie. „Mnohí investori, s ktorými rokujeme, sa pripravujú už na ďalšie kolá, kde aj kapitálové sumy budú oveľa vyššie,“ uvádza J. Vaculík. Pripúšťa však, že neskôr môžu do firmy vstúpiť aj strategickí investori v podobe veľkých firiem z automobilového alebo leteckého priemyslu. „Viedli sme s nimi diskusie. Sledujú náš projekt. Stále sme však verní našej nezávislej ceste,“ hovorí.

Nezávislosť však niečo stojí. Celý projekt z finančného hľadiska doteraz stál len na pleciach J. Vaculíka, ktorý do AeroMobilu vložil podľa vlastných slov svoje celoživotné úspory. Vďaka tomu však neboli nútení do kompromisov a mohli si veci spraviť podľa seba.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Podnikanie

Tagy aeromobil

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.