Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ľudia nevedia, ako ostať bohatými

24.01.2015, 05:00 | Xénia Makarová | © 2015 News and Media Holding

Služby family office od svetovej audítorskej sedmičky RSM využívajú najbohatšie rodiny v rôznych častiach sveta vrátane ČR a SR. Veľká časť z nich nadobudla bohatstvo za posledných sto rokov. Čo bohaté rodiny potrebujú a o koľko peňazí prišli počas krízy, rozoberá partner RSM Belgium Jean-François Cats.

 • Tlačiť
 • 0

Ako bohatých postihla kríza?

Stratili veľa peňazí. Ale straty z rokov 2008 a 2009 sa im už vrátili. Aspoň tým, ktorí príliš nehazardovali. Vidno to aj na burzách. Boli aj veľmi veľkí investori, ktorí investovali priveľa napríklad do Fortisu (belgicko-holandská bankopoistná skupina), ktorý takmer zbankrotoval. Tí stratili veľa a doteraz sa im to nevrátilo. Ale ostatní, ktorí mali majetok optimálne rozdelený do nehnuteľností, burzových akcií, vlastného biznisu, už straty z 2008 vymazali. Dokonca ku koncu vlaňajška majú viac.

Čo pre nich robíte vy?

Tieto rodiny si nechávajú audity svojich firiem robiť u Veľkej štvorky [Deloitte, EY, KPMG a PwC]. No na správu osobného bohatstva potrebujú niekoho, komu môžu dôverovať. Potrebujú jednu osobu, ktorej môžu veriť, musí to byť zároveň profesionál. Väčšina bohatstva rodiny pochádza od jedného muža alebo ženy, ktorí niečo vytvorili, zbohatli a sú veľmi izolovaní. Potrebujú mať možnosť porozprávať sa s niekým.

Čiže ste niekedy viac farárom ako obchodným partnerom?

Rozprávajú mi o svojom osobnom živote, problémoch v biznise, s nehnuteľnosťami. Nie je to priateľský rozhovor, lebo ani priateľovi by toto všetko nepovedali. Nepovedali by to ani niekomu z rodiny, jednoducho potrebujú niekoho zvonku, komu veria, kto počúva, rozumie ich problémom a vie im poradiť – ja by som urobil toto..., nezabudni urobiť toto...

Prečo sú izolovaní?

Pretože všetci sú od nich závislí. Ich finančný riaditeľ, ich rodina, každý je od nich závislý, preto potrebujú niekoho, kto od nich závislý nie je.

Ale určitým spôsobom ste od nich závislý aj vy. Platia vám za služby.

Ale v takých situáciách platený nie som, tam je to o našom vzťahu. Áno, som platený za svoje služby, ale ak idem na stretnutie pri večeri, to je úplne iná vec, to si, samozrejme, neúčtujem.

Ako je to s udržaním rodinného bohatstva?

To je veľký problém. V priemere jedna tretina bohatých rodín stratí bohatstvo už po druhej generácii. Čiže otec alebo matka bohatstvo nadobudnú, no už ich deti v zrelom veku ho nemajú. A pravdepodobne viac ako polovica rodín oň príde po tretej generácii. Je to skutočne veľký problém vzdelávania v rodinách.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ako úspešne investovať

Tagy investície

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.