Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bookio si trúfa pritiahnuť Slovákov do reštaurácií

09.08.2015, 05:00 | Tomáš Nejedlý | © 2015 News and Media Holding

Slovensko nie je práve krajinou gurmánov a reštaurácií. Michelin tu nenechal žiadnu hviezdičku, v susednom Česku, kde sú ľudia preslávení svojou šetrnosťou, zarobia v stravovacích zariadeniach trikrát viac ako na Slovensku.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika

Podnikanie

A väčšina podnikov, ktoré pod Tatrami varia, varí tak, aby na zaplatenie obedového menu stačili mince. Projekt zo start-upovej dielne Zdenka Hoscheka a Petra Pašku, ktorí stoja aj za úspešným internetovým portálom ZlavaDna.sk a zabehnutým gastroportálom Obedovat.sk, to chce zmeniť. Do reštaurácií, ktoré sú v západnom svete navštevované oveľa častejšie, má Slovákov pritiahnuť projekt Bookio.

Diera na trhu

Princíp je jednoduchý. Záujemca si návštevu reštaurácie rezervuje na čas mimo špičky a na celú útratu získa tretinovú zľavu. „Je to vysoká zľava, verným zákazníkom sme doposiaľ ponúkali vernostné karty so zľavou desať až dvadsať percent na celý účet,“ hodnotí Andrej Gogola, majiteľ reštaurácií Pulitzer u Zlatého jeleňa a Pulitzer v centre Bratislavy. Napriek tomu v tom vidia mnohé podniky šancu na lepší zisk.

Reštaurácie žijú takmer výlučne z tržieb, ktoré im prinesú ľudia v čase obeda a po siedmej večer. Zvyšok dňa sú v „stand-by“ režime. Bookio optimalizuje prevádzku tým, že stoly obsadí aj v čase mimo špičky, tradične medzi 14. a 18. hodinou, ale tiež v nedeľu a pondelok. V anglicky hovoriacej cudzine je podobný princíp známy ako „happy hours“.

Limit troch eur

Podmienkou zľavy pre zákazníka je zaplatiť za rezerváciu tri eurá. Poplatok si necháva Bookio ako odmenu za službu a súčasne ide o finančnú bariéru, ktorá zapojeným reštauráciám zaručí, aby hostia nechodili len na kávu. Návšteva podniku cez Bookio sa teda zákazníkovi vyplatí až pri platení účtu vyššieho ako desať eur. Aj preto sa cez systém objednávajú najmä väčšie skupiny, v priemere 4,5 človeka na rezerváciu.

„Chodia skupinky dvoch-troch ľudí aj partie desať až 15 osôb, mladší aj starší, partie, rodiny... Chodia zväčša podvečer alebo cez víkendy a zľavu využívajú na oslavu narodenín, rozlúčku so slobodou, ale aj romantickú večeru alebo rodinný obed,“ hovorí A. Gogola. Bookio z poplatku financuje svoju prevádzku. „Veľa peňazí investujeme do ďalšieho vývoja a marketingu reštaurácií, takže časť poplatku sa reštauráciám vráti formou online reklamy,“ hovorí manažérka projektu Zdenka Matláková.

Reštaurácie po novom

V súčasnosti je do portálu zapojených 48 reštaurácií v Bratislave a šesťdesiat v Prahe. „Od spustenia Bookio.cz a Bookio.sk v minulom roku sme zrealizovali viac ako stotisíc rezervácií a usadili takmer pol milióna hostí,“ hovorí Z. Matláková. V auguste plánuje Bookio expanziu do Budapešti a Viedne, kde si chce projektový tím odskúšať konkurencieschopnosť produktu na zahraničnom trhu a na základe reakcií pokračovať v jeho vývoji a ladení.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika Podnikanie

Tagy reštaurácie, zľavové portály

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.