Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Druhý sud pušného prachu leží na západe Ukrajiny

11.08.2015, 00:00 | Adrian Peter Pressburg | © 2015 News and Media Holding

Medzinárodná kontaktná skupina pre Ukrajinu dostala začiatkom prvého augustového týždňa príležitosť posunúť riešenie konfliktu v Donbase o krok vpred.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Svet

Tagy

Ukrajina

Organizátori schôdzky v Minsku zaradili do dlho pripravovaného programu témy ako odsun ťažkých zbraní z nárazníkového pásma a ústavné reformy. Všetko v súlade so záväzkami signatárskych strán v dohode z 12. februára, označovanej ako Minsk II.

S čím Minsk II vtedy nerátal, bol rozmach autonomistických hnutí v západných oblastiach Ukrajiny a ich požiadavka, aby sa chystaná decentralizácia štátu týkala aj Zakarpatska a Haliče ležiacich v Zakarpatskej a Ľvovskej oblasti. Prestrelky v Mukačeve a bombové útoky v Ľvove vyvolali minulý mesiac obavy, že Ukrajina už nemá iba jeden, ale hneď dva sudy s pušným prachom.

Keď sa šíria nepokoje

Zrážky ozbrojencov krajne pravicovej nacionalistickej organizácie Pravý sektor s oddielmi polície i ukrajinskej tajnej služby SBU v Mukačeve, ležiacom len 60 kilometrov od Slovenska, nahnali strach všetkým trom západných susedom Ukrajiny: Poľsku, Slovensku a Maďarsku. Koncom júla k nim pribudlo aj Moldavsko a Rumunsko vďaka demonštráciám autonomistov v Odeskej oblasti Ukrajiny za autonómiu Besarábie, čo je historické územie v ubiedenom ukrajinsko-moldavskom pohraničí.

Malé Moldavsko však čupí v tieni väčšieho a silnejšieho Rumunska, tiež suseda Ukrajiny, ktoré poskytuje svoje občianstvo takmer každému Moldavčanovi, ktorý o to požiada. Dôvod je prostý, moldavčina je dialektom rumunčiny a mnohí Moldavčania sa považujú za Rumunov. Pred dvadsiatimi rokmi síce odmietli v referende zjednotenie s Rumunskom, no po jeho vstupe do EÚ by dnes asi hlasovali za, aby mohli bez ťažkostí cestovať za prácou do západnej Európy.

Ukrajinská vláda vníma všetky tieto autonomistické prúdy v západných a juhozápadných oblastiach Ukrajiny v kontexte nepoľavujúceho konfliktu s Ruskom o Donbas a návratu studenej vojny. Preto ich zaraďuje do kategórie iniciatív podnecovaných zvonku a zameraných na rozbíjanie či podkopávanie štátnej celistvosti Ukrajinskej republiky. Pod pojmom „podnecovaných zvonku“ treba rozumieť z Ruska, čo má na pozadí občianskej vojny v Doneckej a Luhanskej oblasti svoju logiku.

Neprekvapuje preto, že jeden z vodcov zakarpatských autonomistov Petro Gecko je na Ukrajine tresne stíhaný. Na druhom Európskom kongrese podkarpatských Rusínov v roku 2008 ho zvolili za premiéra Podkarpatskej Rusi. Kyjev vydal na neho zatykač, obvinil ho zo spáchania trestného činu ohrozovania územnej celistvosti a nedotknuteľnosti Ukrajiny. Hrozí mu až päť rokov za mrežami za to, že sa usiluje o vytvorenie rusínskeho autonómneho celku Podkarpatská Rus na území súčasnej Zakarpatskej oblasti.

Ukrajinské Zakarpatsko

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Svet

Tagy Ukrajina

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.