Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na hromadnú dopravu idú lákať spoločným lístkom

06.08.2015, 00:00 | Ján Kováč | © 2015 News and Media Holding

Prestúpiť z vlaku na MHD alebo do prímestského autobusu sa bude dať na jeden cestovný lístok. V novembri sa má po opakovaných sklzoch spustiť Integrovaný dopravný systém (IDS) Bratislavského samosprávneho kraja.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Tagy

MHD

Zatiaľ funguje v pilotnej prevádzke: v rámci nej spoločný lístok síce je, ale iba predplatný, napríklad mesačný. Po novom sa bude dať kúpiť aj jednorazový spoločný lístok.

IDS sa má rozšíriť z okresu Malacky aj na okresy Senec a Pezinok, teda na celý kraj. Vyplýva to z rokovaní a uznesení samospráv, ktoré sa dotiahli počas leta. Jeden z najpomalšie napredujúcich eurofondových projektov sa má dokončiť v novembri tohto roka. Na to, aby sa dal považovať za plnohodnotný integrovaný systém, však samosprávy a štát musia popracovať na zlepšení prestupných časov a zastávok.

Bratislava získala viac

Dôležité bolo, že sa partneri v spoločnej akciovke Bratislavská integrovaná doprava (BID) dohodli na delení tržieb z predaja lístkov. Mesto Bratislava si od ostatných partnerov vybojovalo vyšší podiel. Pôvodne dohodnutý kľúč totiž spôsoboval jeho dopravnému podniku vysoké straty. Na integrovanom systéme prerábali v jeho pilotnej fáze aj ostatní dopravcovia – Železničná spoločnosť Slovensko, ktorú financuje štát, a prevádzkovateľ prímestských autobusov Slovak Lines dotovaný krajom. Straty vyplývali aj z nižšieho cestovného, ktorým chceli dopravcovia prilákať ľudí na integrovanú dopravu.

Najvyššie straty však malo podľa bývalého primátora Bratislavy Milana Ftáčnika mesto. Preto si dalo podmienku: s rozšírením integrovanej dopravy budeme súhlasiť, ak dostaneme väčší podiel z predaja integrovaných lístkov. Túto požiadavku si aj presadilo. Nový spôsob prerozdeľovania tržieb schválili na konci júna poslanci mesta aj samosprávneho kraja.

Čaká sa ešte na súhlas ministerstva dopravy, ktoré zastrešuje osobné vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko. Rezort podľa jeho hovorcu Martina Kóňu v súčasnosti vyhodnocuje materiály IDS. „Našou úlohou je posúdiť, či je ich finálna verzia plne v súlade s dohodami, ktoré vzišli z jednotlivých rokovaní pracovných skupín,“ povedal.

Neprehliadnite

Opäť zlé obstarávanie

Na zavedenie jednotného tarifného systému treba prekonať aj jednu technickú prekážku – upraviť označovače nových spoločných lístkov v MHD. Ide o zariadenia, v ktorých si cestujúci po nastúpení do MHD musí „cvaknúť“ lístok, aby bol platný. Mesto Bratislava sa pokúsilo kúpiť označovače v piatich verejných obstarávaniach. Všetky sa skončili neúspešne, najmä pre námietky neúspešných uchádzačov.

Poslednú, piatu súťaž zrušil v marci 2015 Úrad pre verejné obstarávanie. Mesto preto prišlo o 2,4 milióna eur z eurofondov. Súčasný primátor Ivo Nesrovnal rozhodol, že označovače kúpia za mestské peniaze, i keď v menšom množstve. Časť existujúcich označovačov iba upravia. Štrbinu, do ktorej sa strká lístok, rozšíria, aby sa do nej zmestil aj širší „integrovaný“ lístok, ktorý budú používať prímestské autobusy, vlaky aj MHD.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy MHD

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.