Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nový rozlet manažérskeho matadora. V rodinnom biznise

07.08.2015, 00:10 | Ivan Haluza | © 2015 News and Media Holding

Biznis Slovintegry, ktorá pôvodne sprivatizovala Slovnaft a neskôr ho predala maďarskému MOL-u, sa po vypuknutí finančnej krízy a následných stratách vyvíjal úplne inak, ako skupina pôvodne predpokladala. Jej líder Slavomír Hatina už ďalej nebude pre vyše dvetisíc menších akcionárov Slovintegry spravovať širšie portfólio majetku firmy, ktoré sa navyše v poslednom období predáva.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Podnikanie

Tagy

Slovnaft

Mieni sa totiž naplno venovať len svojej rodinnej firme Biatec Group. Cez posty v dozorných orgánoch do nej zapojil oboch synov – staršieho Branislava i mladšieho Slavomíra. Post generálneho riaditeľa spoločnosti zveril synovcovi Bohumilovi Neštrákovi.

Prečo ste pred troma rokmi odišli z vedenia Slovintegry a začali ste sa viac venovať rodinnej firme Biatec Group? Nedali sa vaše vízie ďalej napĺňať s ostatnými spoluvlastníkmi Slovintegry?

Išlo o prirodzený vývoj. Zakladatelia Slovintegry starnú a celá skupina stála už pred pol dekádou pred rozhodnutím, že buď vykoná zásadnú generačnú výmenu výkonného manažmentu, alebo sa postupne začne zbavovať investícií. Pretože je extrémne ťažké získať do firmy kvalitný manažment z externého prostredia, ktorého motivácia by sa rovnala motivácii zakladateľov, zvolila sa druhá možnosť. A potom, ako sme v roku 2011 prijali rozhodnutie o útlme nových investičných aktivít, už nebolo potrebné, aby som sa intenzívnejšie zapájal do každodenného riadenia Slovintegry. Aj vzhľadom na môj vek som sa rozhodol obmedziť aktivity na riadenie rodinnej skupiny Biatec.

Neprehliadnite

Zohrali pri rozhodnutí predať všetky aktíva Slovintegry úlohu aj straty vašich finančných investícií na kapitálových trhoch po vypuknutí krízy?

Áno. V roku 2008 sme po prepade búrz stratili až 9,6 percenta našich aktív. Nemalo to na nás taký katastrofálny vplyv ako na mnohých iných. Museli sme to však riešiť. Viac sme sa napríklad zamerali na dlhopisy a menej na akcie. Už v roku 2009 sme boli opäť v pluse. V roku 2011 však prišla ďalšia strata. Takéto prepady sa dosť ťažko vysvetľujú vyše dvom tisíckam malých akcionárov. Už sme nechceli čakať na to, že o ďalších pár rokov prídu znova ďalšie poklesy kapitálových trhov. Preto sme sa radšej rozhodli, že sa ideme postupne týchto investícií zbavovať. Nechceli sme ďalej strácať výsledky našej predchádzajúcej práce.

To, že v súčasnosti Slovintegra končí rozpredajom všetkých aktív, je iba výsledkom krízových strát a starnutia zakladateľov alebo sú za tým aj osobné spory medzi spoluvlastníkmi?

Možno tomu neuveríte, ale medzi akcionármi Slovintegry nenastali počas dvadsiatich rokov existencie absolútne žiadne spory. Naše vzťahy sú korektné a všetko v skupine aj teraz prebieha po vzájomnej dohode.

Som rád, že nám, manažérskym mastodontom, nezostane v životopisoch žiadna firma ako skrachovaný biľag

Vyčítali ste si ako spolumajitelia Slovintegry niektoré investície v duchu, že ty si lepší, lebo si priniesol nápad so ziskovejšou firmou, ale ty si to pokazil, lebo tvoj nápad nezarába?

K výčitkám dochádzalo. Zmeny v manažmente Slovintegry boli toho jasným zrkadlom. Iba predstavenstvo a dozorná rada mali stabilnejšie obsadenie. Ja delím manažérov na mierových a vojnových. Mieroví sú tí, ktorí vedia ísť po jasných vyšliapaných chodníčkoch. Vojnoví sú takí, že ani neviete ako, ale oni vybudujú v pralese mesto. Veľa ľudí v Slovintegre už s postupujúcim vekom prácu vojnových manažérov nestíhalo vykonávať. Raz sme si v Slovintegre museli otvorene povedať, že už nebudeme hľadať stále nové riešenia na ten istý vleklý problém, ale poďme to spraviť tak, že akcionárom dáme, čo im patrí. A tí, čo chcú podnikať ďalej, nech podnikajú. Takto je to férové. Aj keď Slovintegra bola také moje batoľa a budoval a chránil som ju dve desaťročia.

Čo by ste s odstupom času urobili v Slovintegre inak, aby prežila dlhšie?

Vždy je možné robiť veci lepšie. Ale všetky rozhodnutia v Slovintegre sa urobili na základe konkrétnych podmienok a očakávaní v tom-ktorom konkrétnom čase. Nikto neočakával totálnu ekonomickú krízu, jej dĺžku trvania a postupné ustálenie biznisu len na zhruba polovičných maržiach.

Zo Slovintegry ste pred rokom kúpili českého výrobcu obalov Granitol Moravský Beroun potom, čo vami ponúkaná cena prevýšila v tendri viacero iných záujemcov. Prečo ste Granitol kupovali cez luxemburskú firmu BGA, a nie cez rodinný Biatec?

Biatec Group je len jedným, nie však jediným akcionárom BGA Group. Preto sa vlastnícky vstupovalo cez širšiu firmu. Vstupom cez BGA reagujeme aj na situácie, ktorým sme boli po minulé roky vystavení. Boli tu spory o majetok Slovintegry v jej minerálkovom či energetickom biznise, kde sme neboli tí, ktorí sa správajú neeticky. Ale cez slovenské súdy sme sa nevedeli ubrániť. Napokon sme museli ísť do mimosúdnych dohôd. Preto presúvame časť biznisu do zahraničia, kde očakávame lepší prístup súdov k ochrane majetku. Na Slovensku je vymožiteľnosť práva už dlhé roky na slabej úrovni. Konštatuje to každý, ale veľa sa s tým nedeje.

Hrozí spor o Granitol?

Nie. Je to len prevencia.

Kto sú vaši partneri v BGA?

Je to jeden partner. Ale nemám súhlas zverejniť jeho meno.

Ide o spoluvlastníka Slovintegry?

Opakujem, nemám jeho súhlas. Ale môžem povedať, že Biatec má v BGA majoritu.

Ako upokojujete menších spoluvlastníkov Slovintegry, že nie sú nijako poškodení predajmi jej podnikov do rúk najsilnejších spoluvlastníkov?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Podnikanie

Tagy Slovnaft

Súvisiace články

Starí slovnaftári sa rozchádzajú. Zmierlivo

Starí slovnaftári sa rozchádzajú. Zmierlivo Nájdete v TRENDE

Niektoré podniky Slovintegry sa dostávajú do rúk jej najsilnejších spoluvlastníkov, drobní akcionári však podľa manažmentu o nič neprichádzajú

Ako Hatinovcom učaroval dub

Druhý sud pušného prachu leží na západe Ukrajiny

Bookio si trúfa pritiahnuť Slovákov do reštaurácií

Ako Hatinovcom učaroval dub

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.