Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vycucaný predpoklad

06.08.2015, 00:12 | Marián Leško | © 2015 News and Media Holding

Názor | Prvý to napísal už na začiatku roku kolega z TRENDU Ján Kováč, ale márne. Teraz to opäť pripomenul Ján Kovalčík, analytik INEKO. Ale ani v uhorkovej sezóne, keď je relevantných správ málo, sa toho médiá nechytili.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Názory

Hoci by sa mohli, už aj z nedostatku iných možností zaoberať aj dôležitými vecami. Pritom článok J. Kovalčíka mal dostatočne interesantný titulok (Ministerstvo o PPP diaľnici opäť zavádza), aby sa nedal len tak prehliadnuť.

Samozrejme, aj na ministerstve dopravy si uvedomujú, že už nie je rok 2008, aby pripustili niečo také brutálne, ako bolo vyradenie troch firiem z mýtneho tendra. Vtedy zvíťazila bezkonkurečne najdrahšia a najpredraženejšia ponuka. Stačí spomenúť, že SkyToll, víťaz a prevádzkovateľ mýtneho systému, si počas siedmich rokov prevádzky ponechával viac než 60 percent vybratého mýta, hoci v Nemecku je to len 15 percent. „Ak by sme pri výbere dodávateľa dosiahli nemecké hodnoty, ušetrili by sme len za prvých sedem rokov viac než 500 miliónov eur,“ skonštatovala publicistka Veronika Remišová.

Na ministerstve dopravy tiež vedia, že nemožno pripustiť, aby pred voľbami opäť došlo k tomu, čo sa stalo v roku 2010. V materiáli o tom, či je pre štát výhodnejšie postaviť úsek diaľnice D1 štandardným spôsobom, alebo realizáciou Projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP), urobil vtedy pracovník ministerstva 76 zmien, vďaka ktorým mohla vláda pred verejnosťou predstierať, že je vlastne výhodnejšie stavať formou PPP. Projekt bol napokon zablokovaný, teraz sa dokončuje štandardne – za menej ako polovičnú cenu. Takéto brutality sa v druhej vláde Roberta Fica na ministerstve dopravy nepestujú. Lebo dosiahnuť stanovený cieľ sa dá aj inak.

J. Kovalčík objasnil, v čom spočíva čaro sofistikovaného prístupu. Všetko sa dá zariadiť tým, ako úradná štúdia o výstavbe diaľničného úseku D4/R7 ocení sociálno-ekonomické prínosy pri štandardnej výstavbe a ako pri realizácii PPP projektu. Stačí dať do štúdie „predpoklad“, že výstavba diaľnice štandardným spôsobom spôsobí oneskorenie jej dokončenia až o sedem rokov a hneď vyskočí, že PPP znamená prínos vo výške 1 007 miliónov eur. Štúdia jednoducho predpokladá, že republika nebude mať v dohľadnom čase na to, aby z verejných zdrojov dokončila úsek D4/R7. Ako napísal J. Kovalčík, „INEKO už tri mesiace opakovane žiada ministerstvo o sprístupnenie informácií, na základe ktorých rezort dopravy predpokladá takýto dramatický pokles rozpočtu na investície“.

Zdroj: Ilustrácia Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Samozrejme, že žiada márne, lebo je ľahšie vycucať si z prsta žiaduci a zrejme aj žiadaný predpoklad, ako ho potom aj nejako zdôvodniť. Dobre vycucaný predpoklad, že bez PPP by sa s výstavbou mohlo začať až v roku 2023, má pritom kľúčový význam. Keby v štúdii nebol, tak rezort dopravy by musel priznať, že výstavba diaľnice prostredníctvom PPP bude takmer o 700 miliónov eur drahšia. Čo je vážna vec aj v uhorkovej sezóne.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 31/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica Mariána Leška

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.