Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Keď akciový fond nie je akciový

27.08.2015, 10:50 | Ľuboslav Kačalka | © 2015 News and Media Holding

Manželia Jana a Peter majú svoje druhopilierové úspory v akciových fondoch. To však neznamená, že zarábajú rovnako. Kým v prípade Petra znamená akciový fond až 94-percentné zastúpenie majetkových účastín, Jane zarába na dôchodok len 35 percent akcií, zvyšok sú prevažne dlhopisy.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Financie

Tagy

fondy

Dôvodom sú rozdielne stratégie jednotlivých DSS. Tie využívajú voľné ruky na investovanie oveľa viac ako v minulosti. Pre sporiteľa to znamená širšie možnosti výberu, ale aj nutnosť nazrieť podrobnejšie do rozhodovania portfólio manažérov.

Pre pomerne krátku porovnávaciu bázu je však priskoro posudzovať schopnosť správcov vyrovnať sa s prepadmi. Vodidlom však môžu byť turbulencie, napríklad aj súčasná, ktorá začiatkom týždňa priviala z Číny. Ako však upozorňuje jeden z najväčších svetových správcov Fidelity v aktuálnom reporte pre svojich klientov, v dlhodobom horizonte je akciové riziko zvyčajne odmenené a korekcie trhu môžu vytvoriť atraktívne príležitosti. „Po niektorých z najhorších krátkodobých strát na akciovom trhu nasledoval odraz a zvrat k novým maximálnym hodnotám.“

Spomedzi DSS má najviac akcií vo svojom akciovom fonde Allianz, už spomenutých 94 percent. S výrazným odstupom (66 percent) nasleduje DSS Poštovej banky. Najväčší domáci správca sa rozhodol pre jednoduchú stratégiu, svojim sporiteľom ponúka iba dva fondy. Hoci využil zákonnú možnosť zrušiť svoj indexový fond, vysokým zastúpením akcií v negarantovanom fonde ponúka takmer plnohodnotnú náhradu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Financie

Tagy fondy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.