Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo slovenská veda nepočúva biznis

03.09.2015, 10:30 | Tomáš Nejedlý | © 2015 News and Media Holding

Slovensko nemá nerastné bohatstvo, nekonečné lány úrodnej pôdy či obrovský trh. Nemá neodolateľné lákadlá pre turistov ani pre investorov. Naša súčasná prosperita je založená najmä na lacnej a relatívne vzdelanej pracovnej sile, ktorá pritiahla veľké korporácie. Čo Slovensko ponúkne svetu, keď ťahúni ekonomiky odídu za lacnejšou prácou? Riešením sú napríklad firmy, ktoré prinášajú unikátne výrobky a služby, priemysel s vyššou pridanou hodnotou a špecializácia na svetovej úrovni. Nič z toho však nejde bez špičkových vedomostí a výskumu na hranici ľudského poznania. A na Slovensku má veda k biznisu ďaleko.

 • Tlačiť
 • 4

Tagy

veda

Pavol Alexy so svojimi kolegami pred piatimi rokmi vyvinul pevný plast. Dá sa z neho napríklad vyrobiť fólia, ktorá sa rýchlo rozloží v komposte. Svet zaplavený odpadom dbá na ochranu životného prostredia čoraz viac. Materiál má preto obrovský komerčný potenciál. Hoci podobné plasty už existujú, dokonca lacnejšie, sú vyrobené z ropy.

P. Alexy s kolegami vyvinuli rozložiteľnú „igelitku“ zo škrobu, ktorého zásoby sú na rozdiel od čierneho zlata neobmedzené. Fólia získala v roku 2012 na medzinárodnom veľtrhu inovácií v taiwanskom Tchaj-peji zlato. Priemyselná výroba v objeme tisíc ton ročne sa má začať tento rok. Prečo to trvalo tak dlho? Príbeh Alexyho ekologického plastu je aj príbehom toho, aké komplikované je na Slovensku premieňať výsledky vedy na biznis.

Neprehliadnite

Rozvrat vedy

Najskôr však malý výlet do histórie. Po osamostatnení slovenská ekonomika bojovala s prudkým prepadom výkonu. Ako prvé škrtali podniky investície do vývoja. Väčšina výskumných ústavov zanikla spolu so štátnymi podnikmi, ktorých boli súčasťou. Tie, čo prežili, drasticky znižovali rozpočty aj počty pracovníkov. Slovenská akadémia vied (SAV) prepustila polovicu zamestnancov. Výdavky na vedu a výskum sa zrútili z 3,9 percenta HDP na osminu.

„Domáci priemysel bol zdecimovaný, podkapitalizovaný a zahraniční investori prichádzali s hotovými technológiami a produktmi, ktorých vývoj ostal doma. Univerzity a akadémia vied sa preorientovali na základný výskum, ktorý sa neviaže na potreby priemyslu, a prežili zo štátnych dotácií. Priemyselný výskum, ktorý sa sústredí na komerčné využitie výsledkov bádania koncom deväťdesiatych rokov prakticky zmizol,“ hovorí bývalý minister práce Peter Magvaši, ktorý sa dnes angažuje v technologickom inštitúte CEIT v Žiline.

Vo vede v súčasnosti pracuje 28-tisíc ľudí, čo je zhruba polovica stavu z roku 1989. Patrí medzi nich aj P. Alexy, ktorého výskum otestovali turbulencie na akademickej pôde aj v súkromnej sfére. Pred rokmi vyvinul pre osivársku firmu Sedos z Krakovian vodorozpustnú fóliu, ktorú firma s úspechom predáva dodnes. Pracoval v podnikovom výskume v Partizánskom či v Bratislave, v súčasnosti pôsobí na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Na dobré slovo

Vývoj „zelenej“ fólie sa skončil úspechom aj vďaka Alexyho spolupráci s Ústavom polymérov SAV. Akadémia podala na materiál patentovú prihlášku. „Škola jednoducho v tom čase na patent nemala peniaze, akadémia áno,“ vysvetľuje prekážku P. Alexy. Nebola jediná. Projekt by podľa neho nedošiel do realizačnej fázy bez súkromného investora. Výskum niekoľko rokov podporoval cez firmy Panara a Envirocare podnikateľ Miroslav Galamboš. Platil vedcom priestory, stavebné úpravy laboratórií, energie a iné položky, ktoré nie sú financovateľné z eurofondov a škole ani SAV na ne už nevyšli peniaze.

Nitriansky podnikateľ odhaduje svoje výdavky na pol milióna eur, podľa P. Alexyho išlo aj s nepriamymi výdavkami až o jeden milión eur. Investícia pritom nemala zmluvný základ. M. Galamboš mal s vedcami len „džentlmenskú“ dohodu, riadne zmluvné vzťahy sa do písomnej podoby dostali o pár mesiacov neskôr. „Spoločný podnik so školou som nechcel, pretože by sa na nás vzťahovali predpisy o správe majetku štátu a a iné komplikované predpisy vrátane verejného obstarávania, čo by mnohé procesy neúmerne predĺžilo. To by bolo z pohľadu biznisu neprijateľné,“ vysvetľuje M. Galamboš.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Téma - veda a biznis

Tagy veda

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.