Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Španielskych hutníkov v Prešove dvakrát odmietli, zakotvili v Štúrove

08.09.2015, 13:30 | Lukáš Kvašňák | © 2015 News and Media Holding

Nie je zvykom, aby v kraji so šestnásťpercentnou nezamestnanosťou odmietli investora so zámerom vytvoriť do tristo pracovných miest. V Prešovskom kraji to však spravili dokonca až dvakrát.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Podnikanie

Tagy

hutníctvo

Španielska hutnícka spoločnosť Funderia Condals sa preto po neúspešných pokusoch postaviť novú zlievareň v priemyselnom parku pri Prešove a následne v Petrovanoch rozhodla umiestniť investíciu v hodnote 24 miliónov eur do Štúrova.

Moderná zlievareň

V bývalom areáli štúrovských papierní postaví španielska spoločnosť prostredníctvom svojej slovenskej dcéry SKC foundry modernú fabriku na výrobu kovových odliatkov pre automobilový priemysel. „V prvej etape vytvorí firma sedemdesiat nových pracovných miest, ale do dvoch rokov plánuje rozširovanie výroby, kde by malo nájsť prácu tristo ľudí,“ približuje zámery investora podpredseda predstavenstva spoločnosti Priemyselný park Štúrovo, ktorá investíciu pripravovala, Zsolt Családi. Ročná produkcia sa má v prvej fáze pohybovať na úrovni päťtisíc ton s ambíciou nárastu až na 15-tisíc ton.

SKC foundry minulý týždeň oficiálne podpísala zmluvu o kúpe päťhektárového pozemku v industriálnom parku. Samotná zlievareň zaberie približne tri hektáre. „Firma už má potrebné stavebné povolenia a začiatkom septembra začne s výstavbou,“ dopĺňa Z. Családi. Prvé produkty by mali zo štúrovskej fabriky odísť už o necelý rok.

Využiť domáci autopriemysel

Cieľovou destináciou pre výrobky z novej zlievarne bude automobilový priemysel. Funderia Condals už v súčasnosti dodáva odliatky na Slovensko. Jej najväčším zákazníkom je zvolenský Continental vyrábajúci brzdové strmene. Španieli predávajú aj do automobiliek Audi a BMW v Nemecku. „Ich príchod je spojený aj so snahou etablovať sa ako dodávateľ v tunajších automobilkách,“ vysvetľuje Z. Családi. Až 85 percent produkcie spoločnosti Funderia Condals smeruje do automotive sektora, z toho šestnásť percent končí na Slovensku. Krajinu to radí na druhé miesto hneď za Nemeckom.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Podnikanie

Tagy hutníctvo

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.