Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

HighChem chce zmapovať chémiu človeka

Slovensko hľadá cestu medzi vyspelé krajiny sveta. Bez zmeny štruktúry ekonomiky k vyššej pridanej hodnote, šikovného využitia vzdelania a kreativity ľudí či užšej spolupráce vedy a biznisu to nepôjde.

18.09.2015, 00:00 | Tomáš Nejedlý | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Robert Mistrík a jeho HighChem sú pozitívnym príkladom toho, ako sa to dá. Firma chemického inžiniera komerčne prerazila vo svete so špičkovým softvérom.

Nepoznaný svet

Vzorka vody z Dunaja obsahuje okolo desaťtisíc chemických látok, no vedci z nich dokážu spoľahlivo identifikovať ani nie pätinu. Nepredstaviteľné v 21. storočí? Vo vzorke ľudskej krvi dokážeme pomocou citlivých prístrojov pozorovať až päťtisíc rôznych látok, takzvaných malých molekúl, ale s ich určením sme na tom rovnako biedne.

„Ako bez ich identifikácie môžeme študovať mechanizmy vzniku chorôb a hľadať účinné terapie, keď každá z tých tisícok malých molekúl má v tele svoj biologický význam?“ pýta sa zakladateľ firmy HighChem R. Mistrík. Úspešný vedec a podnikateľ sa identifikácii chemických látok venuje už dve dekády. V súčasnosti rozbieha ambiciózny projekt biochemickej mapy človeka, ktorého cieľom je analyzovať dosiaľ neidentifikované molekuly v ľudskom organizme. V prípade úspechu by seba aj Slovensko zapísal do vedeckej histórie sveta.

Neprehliadnite

Unikátny softvér

R. Mistrík je autorom svetovo unikátnej metódy na identifikáciu chemických látok. Výsledky dlhoročného výskumu si zabezpečil americkým patentom a spolu so svojimi kolegami ho zabalil do komerčného softvéru. „Novartis, Pfizer, Roche, Gilead Sciences – náš program používajú najväčšie farmaceutické spoločnosti na svete,“ hovorí R. Mistrík. Softvér pracuje s databázou látok, ktorých hmotnostný profil je jedinečný, rovnako ako odtlačok prsta človeka.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Podnikanie

Tagy chemický priemysel, veda