Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Úverové Ubery: Koľko uberú bankám?

Pod platformou si technicky skúsený používateľ predstavuje najskôr aplikáciu typu Uber: spája vodičov, ktorí si chcú privyrobiť vozením pasažierov, a ľudí, ktorí odvoz potrebujú. Samotný Uber tak nepotrebuje vlastniť ani jedno auto a zarobí len na provízii za spojenie ponuky a dopytu.

29.09.2015, 16:00 | Ján Záborský | Ľuboslav Kačalka | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Podobné platformy fungujú v rôznych oblastiach: ubytovanie takto napríklad obsluhuje Airbnb. Financie nie sú výnimkou: takzvaný peer-to-peer lending (na Slovensku sa prekladajú napríklad ako komunitné pôžičky) je momentálne veľkou výzvou pre tradičné banky v USA, Veľkej Británii či západnej Európe.

Ponúka jednoduché a prehľadné podmienky a zaujímavé úroky pre investorov aj tých, čo si chcú požičať. „Slovensko však nie je v tejto oblasti vôbec pozadu,“ hovorí Hendrik Bremer, Holanďan, ktorý strávil 20 rokov v bankovníctve a poradenstve. Čerstvo sa stal spoluinvestorom a súčasťou manažmentu slovenského Žltého melóna. Ten funguje v krajine už tri roky, sprostredkoval úvery za 2,5 milióna eur, investorov však na start-up netradične začal oslovovať až vlani v novembri.

„Úprimne, nemysleli sme si, že je správne osloviť investorov len s myšlienkou, chceli sme ukázať, že to môže fungovať,“ vysvetľuje zakladateľ firmy Roman Feranec. Tiež má za sebou kariéru konzultanta pre banky v medzinárodnej spoločnosti Accenture.

Nápad z Británie

Najnovším prírastkom v komunitnom financovaní je popradská firma Zinc Euro, ktorá práve rozbehla kampaň v dvadsiatke najväčších slovenských miest. Stojí za ňou Maroš Kiska, syn zakladateľa firmy Quatro Jaroslava Kisku. Toho nadchli peer-to-peer pôžičky počas štúdií vo Veľkej Británii a do plánovania nového biznisu sa pustil spolu s bratom. „Chceli by sme dokázať, že ide o životaschopnú alternatívu k bankovým službám,“ prezentuje svoj čerstvý biznis.

V Británii už do komunitných pôžičiek podľa neho vkladajú peniaze aj budúci dôchodcovia či vládne agentúry. V americkom Lending Clube tvoria veľké inštitúcie už 80 percent investícií. Skrátka, peer-to-peer pôžičky sa stávajú štandardnou súčasťou finančného sektora. Americké firmy ako Lending Club a OnDeck Capital už vstúpili na burzu a dokázali dohromady pritiahnuť 1,2 miliardy dolárov.

Bez bankovej regulácie

Zásadným rozdielom však je, že peer-to-peer pôžičky, na rozdiel od bánk a ďalších poskytovateľov pôžičiek, zatiaľ nespadajú priamo pod žiadnu finančnú reguláciu. Široko koncipovanú ochranu spotrebiteľa však spĺňať musia. Rovnako aj ochranu osobných údajov a legislatívu proti praniu špinavých peňazí. Keďže poskytovateľmi pôžičiek nie sú prevádzkovatelia platforiem ani iné podnikateľské subjekty, ale fyzické osoby, zákon ich nepovažuje za veriteľov s povinnosťou licencovania.

Na rozdiel od bánk či správcovských spoločností ani nemusia preverovať rizikový apetít svojich investorov. Legislatíva túto oblasť nerieši podobne ako napríklad nereguluje obchodovanie so zlatom a s diamantmi. Hoci prevádzkovatelia platforiem vystupujú ako sprostredkovatelia, nevzťahuje sa na nich táto regulácia, keďže nesprostredkúvajú regulované služby.

Hendrik BremenZdroj: foto: Maňo Štrauch

Podľa tradičných hráčov, predovšetkým bánk, to vytvára nerovné podmienky. Banky majú napríklad viac administratívnej záťaže, ale tiež povinnosť zaškoliť svoje predajné kanály a samotná regulácia im predražuje služby povinnosťou vytvárať úverové vankúše. Bankári, s ktorými sa TREND rozprával, upozornili aj na prípad českých kampeličiek. Tamojšie úverové družstvá

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 38/2015. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Rubrika Financie

Tagy pôžičky, úver, žltý