Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zóna Chalupkova: Z buriny vyrastá v Bratislave nová štvrť

05.10.2015, 05:40 | Ľuboš Mistrík | © 2015 News and Media Holding

Burina, náletová zeleň, staršie kancelárie, nočné podniky, rozostavané stavby aj moderné sídla firiem. Zóna Čulenova na okraji bratislavského centra ponúka ozaj rôznorodý pohľad na to, ako môže metropola vyzerať.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Extra reality

Tagy

Chalupkova

Územie ohraničené aj ulicami Landererova, Karadžičova a Mlynské nivy dlhé roky stálo a hoci medzi magistrátom, obyvateľmi a developermi existovala v zásade zhoda, že vysoké moderné budovy majú vyrásť práve tu, nič sa nedialo. Až teraz, v čase, keď sa začína opakovať stavebný boom a dopyt po všetkých typoch nehnuteľností rastie, zóna ožíva.

Pri pohľade na projekty nakreslené v minulosti a tie, čo sa dnes v lokalite realizujú, to možno ohodnotiť pozitívne. Developeri znížili mierku, magistrát je prísnejší a potenciálni nájomcovia i budúci obyvatelia bytoviek náročnejší. No aj keď je to lepšie, o ukážkovú výstavbu nového centra nadväzujúceho na historické v európskej metropole asi nepôjde. Pozemky sú totiž rozparcelované a každý investor ide stavať po svojom. Navyše v rôznych časoch, takže žeriavy budú v tejto štvrti prítomné ešte dlhé roky.

Zdroj: Maňo Štrauch

Svetová hviezda

Najväčšou hviezdou lokality je svetoznáma britská architektka irackého pôvodu Zaha Hadid. V roku 2010 vyhrala medzinárodnú súťaž na riešenie lokality, ktorú má pod palcom investičná skupina Penta. Na bývalých pozemkoch Bratislavskej teplárenskej kúpených na vrchole realitného boomu navrhla niekoľko mrakodrapov organických tvarov, ktorých výška mala presiahnuť tridsať podlaží. Ambiciózny návrh vtedy prijala väčšina verejnosti s nadšením, hlavné mesto Slovenska sa malo vďaka tejto investícii zaradiť medzi svetové.

Povoľovanie však dlho viazlo, developer medzičasom pracoval na projekte. Až toto leto ukázal novú podobu. Počet mrakodrapov znížil, celkovo vznikne päť veží. Prvé tri majú byť bytové, zvyšné dve podľa informácií TRENDU kancelárske, ale zatiaľ bez verejne známeho termínu. Úvodná etapa počíta s výstavbou trojice veží, ktoré budú mať 31 nadzemných podlaží a spolu viac než 800 bytov.

Penta chce začať stavať v polovici budúceho roka s plánovaným dokončením v roku 2019. Ceny bytov zatiaľ nezverejňuje, na ilustráciu – dva konkurenčné vežiaky Panorama City rovno oproti, ktoré sa predávali rekordne rýchlo, začínali na úrovni okolo 2-tisíc eur/m2 s DPH. Postupne však ich cena výraznejšie rástla.

Verejné priestory

Veľký podiel majú mať v projekte Penty verejné priestory a záhradné úpravy s vysokými stromami. Stavebný pozemok plánuje developer zdvihnúť a tento rozdiel eliminovať výškovými rampami, prechodmi i schodiskami zakomponovanými do krajinných úprav. „Súčasťou projektu Čulenova je aj rekonštrukcia fasády historickej budovy, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou,“ vysvetľuje Miroslav Hrušovský, Senior Development manažér Penty. Ide o takzvanú Jurkovičovu tepláreň charakteristickú hnedou fasádou. Bude dominantou verejných plôch.

Okolo vežiakov vzniklo viac priestoru aj vďaka tomu, že developer jednu vežu postaví na vedľajšom pozemku. Ten zatiaľ patrí košickému podnikateľskému tandemu Kamarás-Krajňák, investičná skupina má naň opčné práva. Parcely, kde mal pôvodne vyrásť Lipový Park, projekt mrakodrapov nakreslený počas realitného boomu, sa tak pridajú k projektu Čulenova a odstupy medzi vysokými budovami narastú v prospech verejných plôch.

Spolu s mestským parkom pri vežiach majú pribudnúť aj menšie pavilóny občianskej vybavenosti. Penta tu v predošlých rokoch zbúrala väčšinu starších objektov, pozemok vyčistila a pripravila na výstavbu. Keď ho v roku 2008 kupovala, ceny boli na vrchole boomu a „bila“ sa s ďalšími silnými záujemcami, napríklad aj skupinou HB Reavis či írskym Ballymore, stojacim za Euroveou. Vyústilo to vo vysokú nákupnú cenu na úrovni tisíc eur za štvorcový meter.

Zdroj: Maňo Štrauch

Autobusová stanica

Jeden z najočakávanejších projektov celej zóny Chalupkova medzitým vyrastá v tesnom susedstve. Twin City developerskej skupiny HB Reavis sa skladá z viacerých častí, v súčasnosti je vo výstavbe prvá fáza v južnej časti územia. Investor ju aj preto označuje ako Juh, skladá sa z troch objektov dokopy prinášajúcich približne 65-tisíc m2 kancelárskych plôch a občianskej vybavenosti.

Aj vzhľadom na relatívne dobrú zazmluvnenosť priestorov, kde nechýbajú veľké mená ako Swiss Re alebo PwC, získal nedávno projekt bankové financovanie od ČSOB i Slovenskej sporiteľne. Twin City sa TREND podrobnejšie venoval v čísle 38/2014.

HB Reavis postupne zatiaľ iba formou technických dokumentov bez zásahu marketingovej kampane odkrýva aj autobusovú stanicu, ktorej projekt predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Podľa nich má mať samotný dopravný objekt dve podzemné podlažia a päť nadzemných. Má priniesť obchodné priestory a tržnicu podobne, ako to viacerí poznajú zo západoeurópskych metropol. Vzniknúť má aj 2 150 parkovacích miest.

Zdroj: Penta Investments

Čo developer v minulosti nespomínal, je plánovaná 30-podlažná administratívna veža v juhovýchodnej časti územia.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Extra reality

Tagy Chalupkova

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.