Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rožňavské pivo je stále na šikmej ploche

Rožňavský pivovar Kaltenecker chce aj túto jeseň, už po siedmy raz, hľadať majstrov domáceho varenia piva. Víťazi jednotlivých kategórií tejto súťaže si v ňom potom môžu navariť až po dvadsať hektolitrov piva.

06.10.2015, 13:50 | Ivan Haluza | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Pivovar ho následne predá svojim obchodným partnerom a takto ešte viac rozšíri portfólio pív opúšťajúcich jeho brány. Práve pestrosť rôznych príchutí i stupňov je už dve dekády hlavnou devízou Kalteneckeru.

Pri hlbšom pohľade do diania pivovaru sa však pripravovaná akcia dá zaradiť skôr medzi podujatia kategórie „zábava musí byť, aj keby traktory padali“. Kaltenecker neprežíva pohodové roky. Vlani začal kopiť dlhy potom, ako sa dostal do problémov jeho bývalý vlastník – investičná skupina Skyside Košičana Maroša Škorca.

Zakladateľ pivovaru Ladislav Kovács, ktorý v ňom pôsobí dodnes, na prelome rokov dúfal, že stabilitu mu môže priniesť nový vlastník – britská schránková firma Westpoint House. Ani nie trištvrte roka potom však podniku hrozí konkurz. Pivovar na to reaguje protinávrhom na zníženie dlhov v reštrukturalizácii pod ochranou súdov. Nový, vlastnícky zahmlený, majiteľ dúfa, že sa firma cez reštrukturalizáciu uchráni aspoň pred rozpredajom a prípadným zatvorením.

Neprehliadnite

Osudné rastové túžby

Bývalý stavbár L. Kovács zakladal Kaltenecker pred dvadsiatimi rokmi ako malý reštauračný pivovar. V ostatných rokoch vznikajú takéto zariadenia na Slovensku po desiatkach, ale Kaltenecker patril medzi priekopníkov a jeho pivo si po zrode pýtalo čoraz viac pohostinstiev. Pred rokom 2010 produkoval už 1,5 tisíca hektolitrov piva ročne, čo bol na reštauračný pivovar netradične vysoký objem.

L. Kovács však túžil po ďalšom raste. A tak v roku 2009 pribral do firmy finančného partnera, keď predal skupine Skyside M. Škorca štyri pätiny pivovaru. Investície sa ihneď rozbehli a kapacity pivovaru sa zdesaťnásobili na 15-tisíc hektolitrov. Podnik už nebol odkázaný iba na plnenie piva do sudov, pretože nová posila zafinancovala aj fľaškovňu. Skyside však pred vyše rokom dobehli nadmerné investície do slnečných elektrární i pokuty od daňových úradov. Problémy matky sa preliali aj do dcérskeho pivovaru.

Nádej priniesla L. Kovácsovi výmena investora. V zime sa tešil z toho, že Westpoint House vie, ako posunúť pivovar dopredu, a má na to potrebný kapitál.

Staré resty vyliezli

Podnik ale dobiehajú staršie resty, a tak naň začiatkom augusta uvalil Okresný súd Košice I konkurzné konanie. Nie je to ešte samotný konkurz. Súd si zatiaľ preveruje, či ho v pivovare netreba vyhlásiť. Deje sa tak na podnet nespokojného veriteľa – stavebnej firmy Format – PM Bardejovčana Pavla Moravca. Ten si na súde voči Kalteneckeru prihlásil neuhradenú pohľadávku prevyšujúcu 300-tisíc eur. Za práce, ktoré pre pivovar urobil v čase jeho rozširovania, keď ho ovládal Skyside.

Súd spresnil, že Format – PM nie je

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Podnikanie

Tagy pivo