Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nový začiatok košických magnátov

31.01.2015, 17:00 | Ján Kováč | © 2015 News and Media Holding

Prišli o najväčšiu českú tlačiareň, banskobystrickú Smrečinu Hofatex a predali aj ďalšie firmy. Spravili veľa chybných rozhodnutí, na ktoré ešte stále doplácajú. Ladislav Krajňák a Juraj Kamarás však stále patria medzi najvplyvnejších slovenských podnikateľov.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Podnikanie

Tagy

Košice

Zlomovým momentom môže byť pre nich splatenie dlhu voči ich dvornej Komerčnej banke na konci minulého roka. Záväzok nevyrovnali oni, ale „skupina investorov“, ktorých zastupuje košický advokát Daniel Krátký. Ten potvrdil, že s dlžníkmi predtým neformálne rokoval. Odmieta však, že by stáli v pozadí tohto obchodu.

Juraj KamarásZdroj: Norbert Grosz, Plus 7 dní

Od hutníctva k papieru

L. Krajňák a J. Kamarás začali podnikať už na začiatku 90. rokoch. Paralelne sa angažovali v politike alebo v jej zákulisí. J. Kamarás sa dostal do vedenia Fondu národného majetku ako nominant Demokratickej únie, L. Krajňáka tam zase dosadila SDĽ, ktorej bol členom. Neskôr bol aj predsedom dozornej rady vtedy štátneho SPP.

Dvojica zbohatla v 90. rokoch na obchodoch Východoslovenských železiarní. Dodávali im rudu a uhlie z Ruska a Ukrajiny a predávali aj ich produkciu. Tieto vzťahy čiastočne pretrvali aj po tom, ako VSŽ kúpil americký U.S. Steel. A pretrvali doteraz, aj keď sa o tom veľa nehovorí. Podľa informácií TRENDU dodávajú U.S. Steelu stále zhruba 20 percent železnej rudy.

Z hutníckych a iných obchodov ešte z 90. rokov získali L. Krajňák a J. Kamarás zdroje na privatizáciu SCP Ružomberok. Firmu kúpili spolu s Milanom Fiľom, ktorý si svoj podiel doteraz ponechal. Krajňák s Kamarásom svoje akcie predali a z utŕžených peňazí začali skupovať české tlačiarne a ďalšie aktíva.

Tlačiarne spojili do skupiny Česká unigrafie. Skupovaním ďalších firiem si postupne vytvárali solídne postavenie aj v realitnom developmente, hutníckom, polygrafickom, stavebnom a farmaceutickom priemysle. Najväčšia vetva košickej dvojice mala v roku 2011 aktíva takmer 200 miliónov eur. Hospodárska kríza však vzostup košickej dvojice zabrzdila a následný vývoj v tlačiarenstve odhalil a potrestal jej slabiny.

Pád tlačiarní

Česká unigrafie a jej dcérska firma Bohemiaprint skončili v roku 2012 konkurze. „V tlačiarenskom odvetví výrazne klesol dopyt. Na trhu boli tri veľké a jedna malá skupina, ktoré sa pustili do cenovej vojny. Všetky tri veľké tlačiarne v dôsledku toho skrachovali,“ zdôvodnil TRENDU J. Kamarás. Podľa neho sa so svojou dvornou Komerčnou bankou dohodli na riešení: ak výťažok z konkurzu nepokryje dlžoby voči banke, zvyšok doplatia Krajňák s Kamarásom. V tlačiarenskej skupine mali podiel 50 : 50, rovnako ako vo väčšine ostatných podnikov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Podnikanie

Tagy Košice

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.