Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako odschránkovať republiku

Kauza predraženého nákupu CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu vyhnala pred rokom do ulíc tisícky ľudí. Bol to prvý masový protest po demonštráciách „Gorily“. Padla ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, z postu šéfa Národnej rady SR odstúpil Pavol Paška a začal sa písať zákon, ktorý mal znemožniť ďalšie obchody štátu so schránkovými firmami. Takzvaný protischránkový zákon schválil parlament až takmer rok od začatia jeho príprav – teraz v septembri. Napriek tomu svoj deklarovaný cieľ nespĺňa.

09.10.2015, 05:00 | Marián Leško | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Prípravou právnej normy, ktorá má slúžiť ako protischránkový zákon, sa slovenský parlament zaoberal jedenásť mesiacov. Od novembra 2014 do septembra 2015 o nej rokovala Národná rada SR na piatich parlamentných schôdzach. Výsledkom je, že vládni poslanci napokon schválili zákon v takej podobe, že normu bude potrebné schváliť ešte raz a v inom znení.

Krajina pritom veľmi naliehavo potrebuje dobrý a účinný protischránkový zákon, pretože offshorové firmy, teda spoločnosti sídliace v zahraničí, založené v daňových rajoch a vlastnené anonymnými majiteľmi, firmy bez technického a organizačného vybavenia, ktoré majú iba poštovú schránku, sa na Slovensku už dlhé roky bezkonkurenčne presadzujú v najlukratívnejších obchodoch so štátom. Presadzujú sa vo svoj prospech a na škodu štátu a jeho občanov.

Novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú poslanci schválili minulý mesiac, nemá silu ani potenciál na to, aby tejto praxi zabránila. Aj to je dôvod, pre ktorý prezident republiky Andrej Kiska nedal svoj podpis pod definitívnu podobu protischránkového zákona.

Neprehliadnite

Iba zdanie a hmla

Z latentného spoločenského problému, ktorým je dlhoročné pôsobenie schránkových firiem na Slovensku, sa stal problém akútny v novembri 2014. Vtedy prepukol škandál okolo drasticky predraženého nákupu CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu. Pobúrenie verejnosti nad tým, že schránkové firmy zabezpečujúce nezákonný a neopodstatnený profit anonymným osobám, ktoré majú špeciálne vzťahy s verejnými funkcionármi, vtedy nadobudlo podobu pouličných protestov.

Pod ich tlakom museli aj vládni politici priznať, že je nevyhnutné, aby sa „dlhodobý problém schránkových firiem“ konečne začal riešiť. Vládna zostava ale od začiatku až do konca legislatívneho procesu prichádzala len s takými „riešeniami“, ktoré iba vytvárali politické zdanie, že sa s tým niečo robí a mohla sa okolo toho pestovať mediálna hmla. V tomto ohľade bol veľmi produktívny predovšetkým Robert Fico, premiér a predseda strany Smer-SD.

Na konci minulého roka vládni poslanci v skrátenom legislatívnom konaní prijali zákon, ktorý museli po troch mesiacoch sami zrušiť, lebo bol v rozpore s legislatívou Európskej únie. Potom predložili návrh, ktorý nezodpovedal parlamentnému a ani vládnemu uzneseniu o tom, čo má zákon obsahovať. Odôvodnili to tak, že musia počkať na prijatie smernice Európskej únie. Keď v máji 2015 bola európska smernica prijatá, vláda podľa nej návrh zákona nezmenila a ani sa neobťažovala, že by to nejako odbornej či širšej verejnosti vysvetlila.

V septembri 2015, napriek druhému vetu prezidenta republiky, poslanci Smeru-SD napokon zákon schválili v podobe, ktorá nezodpovedá duchu ani litere európskej smernice. Opozičný poslanec Miroslav Beblavý (Sieť) postup vládnych poslancov komentoval slovami, že nedostatočný zákon bol prijatý, lebo vládna strana už okolo neho vytvorila „dostatočné množstvo mediálnej hmly na to, aby politické volebné škody Smeru-SD boli minimalizované“.

Dvadsaťpercentný zákon

Najväčší a najzávažnejší nedostatok schváleného zákona je

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Téma - schránkové firmy

Tagy schránkové firmy, zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)