Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bohatý rok pre súkromné polikliniky

07.10.2015, 10:54 | Mária Hunková | © 2015 News and Media Holding

Koncom roka 2013 tridsať najväčších súkromných polikliník na trhu vykázalo viac ako osemmiliónovú stratu. O rok nato sa už tešili zo zisku vyše osem miliónov eur. Pravdepodobne v žiadnom segmente zdravotníctva nedošlo vlani k takému radikálnemu obratu v hospodárení ako pri poliklinikách.

 • Tlačiť
 • 0

Tak ako pred dvomi rokmi, aj tentoraz sa na výsledkoch podieľali predovšetkým polikliniky ProCare spadajúce do portfólia Penty. Tie sa v priebehu dvanástich mesiacov dokázali vyhrabať z 10,56-miliónového mínusu do 4,56-miliónového plusu. Tržby pritom sieti polikliník medziročne vzrástli „len“ o 2,4 milióna eur. Vykázaný zisk podľa Penty súvisí s tým, že kým v roku 2013 musela sieť polikliník vytvoriť opravné položky v hodnote deväť miliónov eur, vlani už tento náklad nemala. Finančné investície, ku ktorým sa opravná položka tvorila, sa totiž prefinancovali prostredníctvom akcionárskych pôžičiek. „Tieto boli medzičasom prevažne kapitalizované do základného imania spoločnosti formou ostatných kapitálových fondov,“ uviedol hovorca Penty G. Tóth. Podľa neho sa vlani prejavilo aj postupné zlepšovanie hospodárenia a výkonnosti ostatných členov skupiny. To umožnilo významne znížiť úrokové zaťaženie, ako aj vyplatiť dividendy z dcérskych spoločností, ktoré sa použili na optimalizáciu financovania skupiny.

Ziskami vykryli straty

Zmienené dcérske spoločnosti sú polikliniky Euromedix a ProSanus, ktorým sa v minulom roku podarilo znížiť straty o milión eur. Podľa Penty vďaka rozvoju, zvýšeniu efektivity a optimalizácii prevádzok. Konkrétne, Euromedix otvoril v priebehu roka 2013 pracovisko magnetickej rezonancie a ProSanus sa presťahoval v rámci Bratislavy do nákupného centra Central. Výrazný efekt týchto zmien sa prejavil až minulý rok. Napriek lepšiemu hospodárskemu výsledku ProSanus skončil v strate. Okrem nej aj Priemyselné zdravotnícke centrum ProCare.

Jediné polikliniky spadajúce pod ProCare, ktoré si vlani pohoršili, teda znížili zisky dokopy o 300-tisíc eur, boli Mestská poliklinika Sereď a bratislavská poliklinika Novapharm. „Spoločnosť Novapharm dosiahla nižší hospodársky výsledok v dôsledku presunu časti zdravotných výkonov do materskej spoločnosti ProCare a časti jednodňovej chirurgie do inej spoločnosti,“ vysvetlil G. Tóth. Celkový zisk siete podľa neho ProCare účtovne použila na krytie strát z minulých rokov. V praxi sa peniaze mali použiť na ďalšie zvýšenie kvality medicínskej starostlivosti v poliklinikách. Do nových technológií a vybavenia v priebehu rokov 2013 a 2014 investovali viac ako sedem miliónov eur.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v zdravotníctve a vo farmácii

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.