Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Budúcnosť televízorov na kórejský spôsob

Televízorová dilema je realitou. Ešte pred pár rokmi stačilo trochu zainvestovať do nadpriemerného televízora. Po príchode LCD obrazoviek však zrazu každý chcel väčšiu uhlopriečku. O nejaký rok, dva ho bolo potrebné vymeniť za HD či rovno full HD model.

10.10.2015, 17:00 | Marián Biel | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Technologický nadšenec musí ísť s dobou, a tak kupoval znova, najprv smart televízor, onedlho taký, ktorý prehrá aj 3D. Na ktoré však obsah nebol. Nedávno sa začalo vo veľkom propagovať Ultra HD rozlíšenie, a ak niekto nechcel ostať technologicky zastaraný, znova menil.

Teraz sa nás snaží Samsung presvedčiť, že budúcnosť je zakrivená 4K obrazovka s najnovšími funkciami. A keď už, tak treba začať rovno s vlajkovou loďou. Tohtoročný model UE65JS9502 je výkladnou skriňou, v ktorej Samsung ukazuje, čo všetko vie a chce implementovať do televízora. Cieľová skupina zákazníkov však bude veľmi úzka.

Neprehliadnite

Že pôjde o niečo výnimočné, prezradí už fakt, že z tohto najvyššieho radu je v ponuke najmenšia uhlopriečka 65 palcov. Možno je to aj našepkávanie výrobcov, kam sa plánujú najbližšie roky uberať, aspoň pokiaľ ide o veľkosť. Podobne ako to, že ak chce niekto momentálne najvyššiu výbavu v televízoroch Samsung, musí súhlasiť so zakrivenou obrazovkou. Ale poďme po poriadku.

Dizajn televízora je pre mnohých nepodstatná vec, veď ide len o obrazovku. Iní ho berú ako súčasť obývačky, a preto by mal vyzerať dobre aj vo vypnutom stave. S tým táto novinka problém nemá. Elegantný tenký kovový rámik aj stojan zapadnú do každej izby. No treba sa zmieriť s tým, že zavesený na stene môže pôsobiť rozpačito. Zakrivenie displeja je špecifická záležitosť. Rovnako môže niekoho rušiť, že vypnutá obrazovka odráža okolité svetlo inak ako klasický plochý televízor.

A nejde o žiadneho drobca. Hmotnosť sa pohybuje na úrovni 30 kilogramov. Pritom „vnútornosti“ má mimo tela. Samsung už nejaký čas pri vlajkových lodiach používa takzvaný One Connect. Teda škatuľku s množstvom konektorov a elektronikou s procesorom. K samotnej obrazovke sa pripája cez jediný kábel. Je to ideálne riešenie a mali by ho používať všetci. Oveľa pohodlnejšie sa k televízoru pripájajú všetky HDMI, USB alebo ethernetové káble a čo je najdôležitejšie, po čase sa dá One Connect vymeniť za novšiu alebo výkonnejšiu verziu bez výmeny celej obrazovky.

Všetky karty na stôl vyloží rad 9500 po zapnutí. Prísť len so 4K rozlíšením by v roku 2015 nestačilo. A niečo nové v tomto prípade neznamenalo zmeniť dizajn a pridať pár aplikácií. Samsung urobil omnoho väčší krok. Nový televízor už totiž podporuje aj HDR video a vybavený je Quantum dots obrazovkou. Môže to znieť ako marketingová nálepka, ale v skutočnosti ide o reálny posun v kvalite obrazu. Quantum dots technológia ponúka omnoho širšiu paletu farieb, ktoré doterajšia norma stavaná pre CRT televízory nedovoľovala. A ešte podstatnejšia je skratka HDR.

HDR pre pohyblivé obrázky

Pravdepodobne to viacerí poznajú z fotoaparátov. Veľmi zjednodušene – ide o spojenie podexponovaného a preexponovaného záberu do jedného. Je potom napríklad jasná tvár v popredí a aj krajina v pozadí. HDR video to robí s pohyblivými obrázkami. Problém je, že HDR video obsahu je zatiaľ úplné minimum. Takže otestovať sme ho mohli len na krátkej demo ukážke.

Rozdiel je markantný. Okrem osemjadrového procesora na výpočty táto technológia umožňuje rozbehať extra vysoký jas panela kombinovaný s lokálne vypínaným LED podsvietením. Pri plnom jase a veľmi svetlej scéne, televízor svieti ako obývačkový maják. Našťastie vie presne, v ktorých bodoch a kedy takto svietiť. Výsledkom je kontrast a hĺbka obrazu, ktoré si človek na prvý pohľad pomýli s OLED obrazovkami. Dovolíme si tvrdiť, že Samsung vyžmýkal z LCD technológie všetko, čo fyzika dovoľuje.

Zdroj: SONY

Ako už bolo spomenuté, HDR obsahu je zatiaľ minimum. Preto sa dá spoliehať aspoň na 4K. Aj toho je ako šafranu, no nie dlho. Už okolo Vianoc sa majú začať predávať prvé filmy na UHD Blu-ray diskoch. A domáce video v 4K spraví každý tretí smartfón. No nie je úplne nutné čakať na obsah v natívnom rozlíšení. Samsung totiž v tomto kúsku odviedol výbornú prácu pri upscalingu. Teda full HD obsah je softvérovo upravený tak, že je ťažké povedať, či ide o bežný Blu-ray alebo nejakú ukážku v 4K.

Zakrivenie s obmedzeniami

Keď sme už pri tom zakrivení. Je to zaujímavý posun vo vnímaní obrazu. Lenže význam má, iba ak človek sedí naozaj blízko obrazovky. Zorné pole sa rozšíri a aj okraj scény sa javí živší a plastickejší. Sedieť bližšie znamená pri 65-palcovej uhlopriečke približne dva metre, pokojne aj menej. Nebudeme si nič nahovárať, bežný používateľ si jednoducho tak blízko gauč neposunie. Preto vidíme väčší význam pri zakrivených počítačových monitoroch.

Alebo inak povedané, rovnaký alebo silnejší filmový zážitok zabezpečí hoci aj Samsung televízor, no s plochou obrazovkou a väčšou uhlopriečkou, ktorá vyjde lacnejšie. Zvukovú stránku pri takýchto televízoroch ani netreba spomínať. Vstavané reproduktory svoju prácu odvedú, dokonca aj s jemným pocitom priestorového zvuku. Ale aj tak si všetci skôr zvolia domácu audio sústavu alebo aspoň dokúpia soundbar.

Novinkou je aj operačný systém Tizen priamo od Samsungu, ktorý si doteraz našiel miesto len v mobiloch. Ide o viditeľný posun k lepšiemu. Rýchlosť spustenia televízora je ukážková, prehľadnosť zabezpečuje pás odporúčaných alebo naposledy použitých aplikácií. Na vrchnej hrane je vyskakovacia webkamera, takže stačí doinštalovať Skype a podobné služby.

Záverečné hodnotenie:

Kameňom úrazu takmer perfektného televízora je cena 6 500 eur. Za nové technológie sa platí a HDR video ozaj stojí za priplatenie, nehovoriac o bezkonkurenčnej kvalite obrazu a výbornom upscalingu. Ak sa na cenovku nepozeráte, Samsung UE65JS9502 je subjektívne najlepšia obrazovka na trhu.

No ak vyberáte viac racionálne, pozriete si ďalšie možnosti aj bez HDR, ktoré sa aj tak ešte len rozbieha. Pokojne aj od Samsungu, ale aj od Sony, Panasonicu či Philipsu. Tí ponúkajú rovnakú uhlopriečku, rovnaké 4K rozlíšenie a podobné smart funkcie aj s Androidom, no za výrazne nižšiu cenu.

+

• kvalita obrazu a ešte raz kvalita obrazu

• dizajn a One Connect

• prostredie Tizen

• zakrivené obrazovky nie sú pre každého

-

• cena

Silná konkurencia

Hoci Samsung pri svojom rade JS9500 odviedol výbornú prácu a obraz je ukážkový, stále ide o zastaranú LCD technológiu. Na OLED obrazovky, ktoré spájajú to najlepšie z plazmových a LCD displejov, sa čakalo roky. Konečne sú tu a Samsung bude musieť reagovať.

Každým dňom sa na pulty má dostať LG 65EF950V alebo zakrivené 65EG960V a 65EC970V. Za približne osemtisíc eur ponúkajú 4K rozlíšenie, ale už na OLED displeji. Bonusom je operačný systém na báze webOS.

Budúcnosť televízorov na kórejský spôsob 3/4

Zdroj: Panasonic

Televízory s dušou smartfónu

Za posledné mesiace si výrobcovia televízorov uvedomili, že ich výrobky sú v podstate prerastené a nedotykové tablety. Už nejde len o pozeranie televíznych správ a telenoviel. Televízor musí vedieť spustiť stovky aplikácií, jedným kliknutím preniesť fotografiu alebo video z mobilu a tabletu na veľkú obrazovku a veľa ďalšieho. Doteraz mala každá značka svoj systém.

V podstate to stále platí, no už aspoň prešli na upravené edície operačných systémov zo smartfónov. Samsung to skúša s vlastným systémom Tizen, Sony a Philips idú na istotu a nové kúsky bežia na Androide. LG prebralo k životu WebOS od kultovej firmy Palm a Panasonic si zasa vybral zatiaľ menej rozšírený Firefox OS.

Zdroj: Samsung

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 40/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Technológie

Tagy Samsung, televízia

Diskusia (0 reakcií)