Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Firma odvedie štátu DPH, až keď jej odberateľ zaplatí faktúru

Podnikateľ dodá tovar svojmu odberateľovi, ktorý mu zaň nezaplatí. Napriek tomu však on musí štátu odviesť 20 percent DPH. Daň si potom jeho odberateľ – neplatič vypýta naspäť od štátu ako vratku DPH.

13.10.2015, 00:00 | Zuzana Kollárová | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Tento čudný kolobeh peňazí v biznise využívajú mnohé firmy. Naposledy takýmto spôsobom zruinovala stavebná firma Váhostav desiatky malých firiem a živnostníkov. Táto kauza napokon rozhýbala vládu k tomu, že tento problém konečne začala riešiť systémovo. V novele zákona o DPH, ktorú parlament schválil minulý týždeň, poslanci odobrili odvod DPH až po zaplatení faktúry.

Neprehliadnite

Takmer poslední v EÚ

Európska legislatíva umožňuje firmám, aby odvádzali štátu DPH až po platbe (pure cash accounting), už od roku 2013. Dnes je SR spolu s Dánskom, Českom a Gréckom poslednými štátmi v EÚ, ktoré poškodzujú veriteľov vyberaním nezaplatenej DPH. To sa zmení od januára, keď firmy s ročným obratom do 100-tisíc eur budú môcť štátu zaplatiť DPH, až keď im partneri uhradia faktúry.

Hranica obratu bola pôvodne nastavená na 75 000 eur. Opoziční poslanci navrhovali limit zvýšiť na pol milióna eur, keďže to umožňuje európska smernica. Tento pozmeňujúci návrh predložil poslanec Viliam Novotný. Poslanci ho však schválením stotisícového obratu hlboko podliezli. Vyššiu obratovú podmienku by spĺňalo až 68 % zo všetkých platiteľov DPH.

Dodávatelia prác a služieb, ktorí chcú platiť DPH, až keď im odberateľ uhradí faktúry, to budú musieť písomne oznámiť daňovému úradu, a to najneskôr do konca mesiaca, v ktorom začali uplatňovať nové pravidlá. Platiteľ DPH môže ukončiť využívanie tejto novinky v posledný deň kalendárneho roka.

Aj skončenie tohto režimu bude musieť firma oznámiť daniarom písomne – najneskôr do päť dní od skončenia zdaňovacieho obdobia. Firma bude mať ešte jednu povinnosť. Na faktúru bude musieť napísať upozornenie že „daň sa uplatňuje na základe prijatia platby“.

Finančná správa by mala na svojom webe zverejniť zoznam spoločností, ktoré sa rozhodnú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy DPH, potraviny

Diskusia (0 reakcií)