Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Harabinov voľný pád

07.10.2015, 16:30 | Marián Leško | © 2015 News and Media Holding

Názor | Voľný pád Štefana Harabina trvá už viac než rok a ukazuje, z akej veľkej výšky zletel.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Názory

Najskôr prišiel o postavenie pána tretej moci v štáte, potom nebol zvolený do Súdnej rady SR, prišiel o funkciu šéfa trestnoprávneho kolégia na Najvyššom súde, nedávno aj o post predsedu senátu a teraz mu hrozí, že bude preložený na krajský súd alebo dokonca príde o talár. A pritom za posledný rok nerobí nič iné len to, čo aj predchádzajúcich osem. Jediné, čo sa zmenilo, je fakt, že už nemá politickú ochranu vládneho Smeru-SD.

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Nielen ako minister, ale aj ako predseda Najvyššieho súdu prijal viaceré rozhodnutia, pre aké teraz podala jeho nástupkyňa vo funkcii návrh na disciplinárne konanie proti nemu. Daniela Švecová minulý týždeň skonštatovala, že Harabinov senát vydal „svojvoľné rozhodnutie, ktoré je v rozpore s právom“. Pred pár rokmi to isté o Harabinovi povedal aj Ústavný súd, ale vtedy sa nič nedialo, lebo bol ešte nedotknuteľný. Teraz už taký status nemá, a tak sa bráni vyhlásením: „Stíhajú ma za právny názor, to nie je prípustné.“

Neprehliadnite

Na prvé počutie to pre niekoho môže znieť presvedčivo, ale fakticky ide o blud. Harbinov senát totiž rozhodol o okresnom sudcovi, že nie je spôsobilý vykonávať svoju funkciu, a urobil aj záver, že bol sudcom nezákonným. Na také niečo nie je oprávnený žiadny senát Najvyššieho súdu, ani ten Harabinov, lebo rozhodnutie tohto druhu môže prijať iba súd ústavný. Ak mal Š. Harabin nejaké pochybnosti o spôsobilosti a zákonnosti sudcu, mal dať podnet, aby sa tým zaoberal Ústavný súd. Toto nie je vec názoru, ale elementárneho dodržiavania práva. Disciplinárne konanie sa proti Harabinovi nebude viesť za jeho názor, ale pre jeho svojvoľnosť.

Kým v prípade sudcu bol jeho senát aktivistický, ako predseda trestnoprávneho kolégia bol Š. Harabin neospravedlniteľne pasívny. Išlo o prípad, keď malo kolégium zjednotiť rozdielne stanoviská dvoch senátov v otázke, či policajná inšpekcia je oprávnená vyšetrovať trestné činy policajtov. Napriek tomu, že dostal podnet, aby zasadnutie kolégia, ktoré stanoviská zjednotí, zvolal na 17. júla, Š. Harabin nekonal, hoci na to nemal právne relevantný dôvod. Ale zato o päť dní neskôr, 22. júla, jeho senát vydal ďalší rozsudok, v ktorom znovu spochybnil policajnú inšpekciu ako súčasť policajného zboru.

Traja členovia Súdnej rady preto minulý týždeň navrhli, aby bol aj za to disciplinárne stíhaný. Opäť nie za názor, ale za to, že si ako predseda kolégia nesplnil svoju elementárnu povinnosť. Š. Harabin teraz vyhlasuje, že trestné kolégium Najvyššieho súdu sa zmenilo na „trestné kolégium ministra vnútra“ a že „pán Kaliňák osem rokov robí hanbu na úrovni OSN“. Ak je tak, potom treba povedať, že len málokto pomáhal ministrovi Kaliňákovi „robiť hanbu“ tak výdatne ako Š. Harabin. To, čo sa s ním teraz deje, je zaslúžený trest za všetko, čím Smeru a jeho ľuďom pomáhal.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 40/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Názory

Tagy Harabin, Názory, Res publica

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.