Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Katalánske víno má v Bruseli trpkú príchuť

07.10.2015, 10:54 | Jakub Dospiva

Názor | Katalánski voliči pred dvoma týždňami zamiešali kartami španielskej politiky. Väčšinu v regionálnom parlamente si vybojovali strany, ktoré podporujú samostatnosť tejto časti Španielska

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

. „Katalánci povedali Áno nezávislosti,“ tešil sa Artur Mas, šéf strany Junts per Sí (Spoločne pre Áno), ktorá získala 62 zo 135 poslaneckých kresiel. Ďalších desať stoličiek dostala „programovo spriaznená“ silne ľavicová CUP.

Samozrejme, ani v tomto prípade to nie je také horúce, ako sa to upečie. Predovšetkým, secesistická väčšina nie je jednoliata. CUP si napríklad želá odchod A. Masa, ktorý vedie súčasnú regionálnu vládu. Veľkou neznámou sú výsledky povolebných rokovaní a aj to, ako bude vyzerať celošpanielska politika po parlamentných voľbách 20. decembra.

Súčasný španielsky premiér Marian Rajoy chce samostatnosti Katalánska (A. Mas ju predpokladá v roku 2017) brániť všetkými právnymi prostriedkami. Pripomína, že podľa ústavy o celistvosti krajiny rozhodujú všetci Španieli. Istú úlohu zohráva demografia: prieskumy naznačujú, že proti nezávislosti Katalánska vystupujú predovšetkým starší ľudia, kým mladšia generácia tieto snahy oceňuje. Zdá sa teda, že pre Madrid by bolo najlepšie, keby sa referendum o samostatnosti regiónu uskutočnilo čo najskôr...

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Tagy Katalánsko, Názory

Súvisiace články

Ostrovní separatisti

Ostrovní separatisti

Po referende o nezávislosti Škótska chcú Briti hlasovať aj o členstve v EÚ. Ani jedno z dvoch „osamostatnení“ však miestnym obyvateľom veľmi nepomôže, skôr naopak

Karol Csontó: Manažovanie futbalistov je ako manželstvo

Harabinov voľný pád

Načo sú Deutche Bahn slovenské autobusy a vlaky

Budúcnosť televízorov na kórejský spôsob

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.