Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto okráda chorých

07.10.2015, 10:54 | Filip Obradovič | © 2015 News and Media Holding

Názor | Cynik by povedal, že zlodej ako zlodej. Pri pohľade na neefektívne narábanie s peniazmi v zdravotníctve by sme však cynikovi mali namietať. Pretože na rozkrádanie zdravotníctva predsa len treba špecifickú charakterovú výbavu.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Editoriál

Povedzme si to na rovinu. Ten, kto kradne v zdravotníctve, okráda chorého o adekvátnu a dostatočnú zdravotnú starostlivosť. Ten, kto okráda chorého, znižuje jeho šancu na vyliečenie. Ten, kto znižuje šancu na vyliečenie chorého, zvyšuje zároveň riziko, že príde o svoj život. Ešte raz v skrátenej verzii teda platí, že ten, kto kradne v zdravotníctve, okráda ľudí o to najcennejšie, čo majú.

Skutočnosť, že slovenské zdravotníctvo je v žalostnom stave, je už evergreenom. A to do takej miery, že mnoho ľudí priamo v centre diania stratilo akúkoľvek nádej, že tento marazmus sa môže skončiť. Niet sa veľmi prečo čudovať. V rámci krajín OECD sme v ukazovateli „odvrátiteľná úmrtnosť“ na samom spodku. Tento ukazovateľ je de facto očistený o externé vplyvy úmrtia (ako napríklad samovraždy) a hodnotí konkrétnu úmrtnosť na choroby.

Neprehliadnite

Horšie je na tom len Maďarsko a Mexiko. Slováci sa priemerne dožívajú o približne jeden rok menej, ako je priemer Česka, Poľska a Maďarska. Nie je to tým, že máme neschopných lekárov či ošetrujúce sestry. Nemocnice, v ktorých pracujú, často vyzerajú hrôzostrašne. Mnoho z nich je v pôvodnom stave ešte z čias socialistického režimu. Hliníkové prefukujúce okná, zakonzervovaná špina v linoleu, polorozpadnuté lampy, toalety bez mydla a toaletného papiera s nápismi „dodržujte hygienu“, ktoré vyznievajú ako čierny humor. V takomto prostredí nieže zamestnanec stráca motiváciu, ale má problém dosahovať aj slušné výsledky v liečbe.

A dôvodom nie je, že na zdravotníctvo ide málo peňazí. Výdavky na zdravotníctvo sú len o niečo nižšie, ako je priemer OECD. A zároveň vyššie, ako je priemer spomínaných stredoeurópskych krajín. Efektivita vynaloženia peňazí v zdravotníctve je u nás na katastrofálnej úrovni. Kradnutie teda nie je len o náhodných kšeftoch s rodinnými príslušníkmi, kamarátmi či priamo so sebou. Nejde o excesy, ale o prehnitý systém, čiernu dieru a dojnú kravu, na ktorú sú prisaté záujmové skupiny s politikmi.

Prípad dnes už bývalého riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia a jeho tety Anky je v tomto smere ikonický. Následne vymenovanie Miroslava Vaďuru za nového šéfa poisťovne je ukážka arogancie moci. Moci, ktorej najvyšší šéf Robert Fico korunuje závažnosť stavu zdravotníctva jedným zo svojich predvolebných sľubov. Nebojte sa, toaleťáky budú.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 40/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Editoriál

Tagy Názory, zdravotníctvo

Súvisiace články

Druhý pilier treba posilniť. Aj kvôli zdravotníctvu

Druhý pilier treba posilniť. Aj kvôli zdravotníctvu Nájdete v TRENDE

Pri dostatočne voľnom trhu práce môžu verejným financiám pomôcť aj migranti, tvrdí Philip Booth z londýnskeho Inštitútu pre ekonomické záležitosti. V Bratislave prednášal na pozvanie Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Odvrátená tvár zdravotníckeho biznisu

Karol Csontó: Manažovanie futbalistov je ako manželstvo

Načo sú Deutche Bahn slovenské autobusy a vlaky

Harabinov voľný pád

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.