Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Majiteľa schránky má odhaliť register. Ľahko ho obíde

Tajomstvá schránkových firiem má čoskoro odhaliť nový register. Vytvára ho Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) a má obsahovať údaje fyzických osôb, ktoré sú skutočnými, nielen formálnymi majiteľmi firiem zarábajúcimi na obchodovaní so štátom. Ibaže aj tento zoznam bude zrejme len formalitou, ktorá sa dá ľahko obísť.

08.10.2015, 00:00 | Zuzana Petková | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Verejný register konečných užívateľov výhod bol súčasťou novely zákona o verejnom obstarávaní. Zapísanie do neho je zároveň podmienkou pre podnikateľa, aby mohol dostať zákazku od štátu. Verejný obstarávateľ, ministerstvo alebo aj samospráva bude môcť uzavrieť zmluvu len s uchádzačmi, ktorí poskytli o sebe povinné informácie. To sa bude týkať aj subdodávateľov či osôb, ktoré zabezpečujú ekonomickú či odbornú spôsobilosť účastníka vo verejnej súťaži.

Podkladom pre zápis do registra má byť okrem samotnej žiadosti aj doklad o oprávnení dodávať tovar alebo službu, čestné vyhlásenie, že dotyčný spĺňa vybrané podmienky bezúhonnosti, ako aj čestné vyhlásenie o pravdivosti a úplnosti údajov. Podnikateľ bude musieť pri zápise konečných užívateľov výhod informovať aj o tom, či títo sú alebo nie sú verejnými funkcionármi.

Cieľom malo byť, aby na obchodoch financovaných z verejných zdrojov mali podiel len spoločnosti so známou vlastníckou štruktúrou. Tým sa má „zvýšiť transparentnosť, odstrániť konflikt záujmov a bojovať proti korupcii vo verejnom obstarávaní.“

Neprehliadnite

Neúčinná kontrola

Zásady nového zákona znejú rozumne. Tí, ktorí zakladajú schránkové firmy, však chcú zostať v anonymite a využívajú ich zväčša preto, aby mohli pravidlá obchádzať a nie dodržiavať.

Napríklad schránková firma zapíše svojich majiteľov do registra a získa štátnu zákazku. Už predtým sa zainteresované osoby môžu na základe opčnej zmluvy dohodnúť, že spoločnosť po uzavretí transakcie prejde na inú osobu, ktorá bude v skutočnosti z kšeftu profitovať. Dá sa predpokladať, že ÚVO so svojimi obmedzenými kapacitami nebude mať možnosť celú vec odkontrolovať.

Rovnako je ťažké si predstaviť, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Téma - schránkové firmy

Tagy Interblue Group, schránkové firmy, verejné obstarávanie

Súvisiace články

Ako odschránkovať republiku

Ako odschránkovať republiku Nájdete v TRENDE

Kauza predraženého nákupu CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu vyhnala pred rokom do ulíc tisícky ľudí. Bol to prvý masový protest po demonštráciách „Gorily“.

Karol Csontó: Manažovanie futbalistov je ako manželstvo

Načo sú Deutche Bahn slovenské autobusy a vlaky

Harabinov voľný pád

Budúcnosť televízorov na kórejský spôsob

Diskusia (0 reakcií)