Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Miliónové prepady ziskov

07.10.2015, 10:54 | Mária Hunková | © 2015 News and Media Holding

Na trhu zostávajú všetky tri zdravotné poisťovne. Minimálne do nasledujúceho volebného obdobia. Kým dnes je to už jasné, vlani ešte vláda Roberta Fica živila verejnosť a médiá neochvejným postojom zaviesť unitárny systém zdravotného poistenia.

 • Tlačiť
 • 0

Často opakovaným dôvodom zo strany premiéra boli zisky súkromných poisťovní, ktoré podľa neho zbytočne odtekajú zo systému. Poisťovne, povedané so zveličením, akoby chceli vziať vláde tento argument, minulý rok vykázali výrazne nižšie zisky. Všetky tri dokopy sa oproti roku 2013 prepadli o 63,26 milióna eur.

Zlý rok hlavne pre Dôveru

Najviac sa na tomto prepade podieľala súkromná Dôvera. Tá ukončila rok 2014 síce v pluse, no „len“ s 2,26 milióna eur. Na porovnanie, rok predtým mala zisk 46,5 milióna eur. Horšie sa darilo štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorá dosiahla ku koncu vlaňajška zisk nižší o 3,5 milióna eur, teda 12 miliónov eur. Najhoršie je na tom Union zdravotná poisťovňa, ktorá sa po troch úspešných rokoch opäť dostala do mínusu – rok ukončila stratou 8,93 milióna eur.

Poisťovne nižšie zisky zhodne vysvetľujú vyššími nákladmi na zdravotnú starostlivosť. Napríklad štátne nemocnice si v Unione vypovedaním zmlúv vybojovali vyššie platby už v roku 2013, no významný negatívny vplyv to podľa poisťovne malo na jej hospodárenie ešte minulý rok. Dôvere celkové náklady na zdravotnú starostlivosť vlani stúpli o takmer 50 miliónov eur. Ako uviedol finančný riaditeľ Radomír Vereš, vzrástlo síce aj prijaté poistné o 1,6 percenta v porovnaní s rokom 2013, náklady na plnenie poistného však išli hore o viac ako päť percent.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v zdravotníctve a vo farmácii

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.