Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mýty o starnutí Európy

12.10.2015, 12:20 | Michal Lehuta | © 2015 News and Media Holding

Európa nezadržateľne starne. Detí sa rodí málo a vek dožitia sa zvyšuje. Pomer pracujúcich k dôchodcom, ktorý zásadne ovplyvňuje verejné príjmy a výdavky, sa dlhodobo zhoršuje.

 • Tlačiť
 • 5

Rubrika

Ekonomika

V postkomunistických krajinách dokonca ešte rýchlejšie ako na západe kontinentu. Hrozí kvôli tomu kolaps sociálnych štátov, dôchodkových systémov či ďalšie štátne bankroty? Ako kde. Notorickým príkladom neudržateľnosti bývajú vysoko zadlžené, preregulované a hospodársky pomaly rastúce Francúzsko a Taliansko. Tie sú však na rozdiel od susedov na východe a severe z hľadiska starnutia v bezpečí.

Reformy zabrali

Talianske obyvateľstvo je do veľkej miery zostarnuté už dnes. Podiel obyvateľstva nad 65 rokov tam tvorí viac ako 22 percent, po Japonsku je druhý najvyšší na svete. Pokračovanie tohto trendu bude mať preto v najbližších dekádach menší vplyv než vo väčšine iných krajín EÚ.

V Taliansku pred štyrmi rokmi prijali dôležitú reformu, zaviedli systém virtuálnych dôchodkových účtov známy zo Švédska. Ten spočítava všetky penzijné odvody počas života, zvyšuje ich o rast ekonomiky a následne podľa predpokladanej dĺžky života v penzii vypočíta anuitný dôchodok. V Taliansku sa zvyšuje aj vek odchodu do penzie, v roku 2018 by mal dosiahnuť 66 rokov. Systém umožňuje i skorší odchod, avšak s citeľným znížením penzie. Naopak, čím neskôr človek so zamestnaním skončí, tým bude mať dôchodok vyšší.

Francúzsko má zasa dlhodobo relatívne vysokú pôrodnosť. Predstavuje okolo dvoch detí na ženu, čo je úroveň nevyhnutná na obnovovanie populácie. Aj tam štát už v roku 2010 zvýšil vek, v ktorom má človek nárok na plnú penziu: zo 65 na 67 rokov, respektíve zo 40 na 41,5 odpracovaného roka.

Francúzsku aj vďaka tomu verejné výdavky na dôchodky či zdravotnú starostlivosť v pomere k ekonomike v budúcnosti rásť nemajú. Za posledné roky si polepšilo aj Grécko. Veriteľmi nanútené reformy zahrnuli okrem zvyšovania dôchodkového veku aj tvrdé zníženie dôchodkov.

Okrem vyššieho veku odchodu do dôchodku sa vlády vo svete snažia sociálne systémy udržať aj ďalšími spôsobmi. Napríklad tlačia na takzvanú mieru náhrady, čo je pomer penzie k predchádzajúcim príjmom človeka. Štáty taktiež zvyšujú 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 5

Rubrika Ekonomika

Tagy Európa, starnutie

Súvisiace články

Druhý pilier treba posilniť. Aj kvôli zdravotníctvu

Druhý pilier treba posilniť. Aj kvôli zdravotníctvu Nájdete v TRENDE

Pri dostatočne voľnom trhu práce môžu verejným financiám pomôcť aj migranti, tvrdí Philip Booth z londýnskeho Inštitútu pre ekonomické záležitosti. V Bratislave prednášal na pozvanie Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Karol Csontó: Manažovanie futbalistov je ako manželstvo

Načo sú Deutche Bahn slovenské autobusy a vlaky

Harabinov voľný pád

Budúcnosť televízorov na kórejský spôsob

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.