Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensko finišuje s eurofondami, aj tak patrí k najslabším v únii

Štátne úrady už druhý mesiac za sebou čerpajú eurofondy tempom, aké tu predtým nebolo. Podľa podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho ku koncu roka ešte pridajú.

10.10.2015, 00:00 | Ján Kováč | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

„Najvyššie tempo očakávame v posledných dvoch mesiacoch roku 2015, ako aj v prvých štyroch mesiacoch budúceho roka,“ tvrdí Ľ. Vážny.

Prekážkou je však výrazné zaostávanie niektorých ministerstiev, najmä rezortu hospodárstva a životného prostredia. Týmto dvom zrejme prepadnú stovky miliónov eur, čo stiahne aj celoslovenský výsledok na jednu z posledných priečok v rámci EÚ. V manažovaní eurofondov patríme medzi najhoršie členské štáty. Za posledné tri mesiace by SR mala vyčerpať ešte vyše 20 percent, teda 2,5 miliardy eur.

Neprehliadnite

Dotácie firmám viaznu

Najhoršie je na tom Operačný program Konkurencieschopnosť a hospodársky rast, ktorý zastrešuje predovšetkým podporu inovácií vo firmách. Ku koncu septembra sa čerpal na 58 percent. Na rozdiel od iných operačných programov sa toto číslo rapídne nezlepšuje. Od začiatku roka narástlo o necelých šesť percentuálnych bodov, čo je výrazne menej ako priemer za všetky operačné programy.

Podpora inovácií má stále čiastočne zablokované platby zo strany Európskej komisie. Jej kontrolóri odhalili viacero pochybení, ktoré súviseli najmä s predraženými nákupmi technológií. Podľa hovorkyne rezortu hospodárstva Miriam Žiakovej sa dohodli na korekcii vo výške 22,5 milióna eur.

Ide o peniaze, ktoré Slovensku prepadnú. Teoreticky by ich rezort mohol zachrániť, ak by ich preniesol na iné „čisté“ projekty. To je však pri takom nízkom čerpaní málo pravdepodobné. Dobrou správou je, že eurokomisia ešte v júni odblokovala platby pre tento operačný program s výnimkou štyroch projektov, pri ktorých sa malo plytvať.

Rezort hospodárstva má pre nízke čerpanie krízový scenár. Časť nevyčerpaných peňazí chce použiť na zvýhodnené úvery pre podnikateľov, ďalšiu časť na verejné osvetlenie. „Vzhľadom na krátkosť času do uplynutia obdobia oprávnenosti výdavkov je možnosť generovania nových projektov relatívne obmedzená,“ vysvetlila M. Žiaková.

Čerpanie by nemuselo byť také katastrofálne, ak by úradníci

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy eurofondy

Diskusia (0 reakcií)