Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nekonečný príbeh – reexport

07.10.2015, 10:54 | Katarína Skybová

Lekárenstvom minulý rok hýbalo hneď niekoľko tém. O niektoré sa postarala vláda, o iné sám lekárensky biznis. Najhorúcejšou témou bol zrejme problém s reexportom, ktorý sa opakovane riešil. Avšak tentoraz až na úrovni Európskej komisie.

 • Tlačiť
 • 0

Obmedzenie vývozu liekov do zahraničia v prípadoch, keď by to znamenalo ohrozenie pre pacientov, zaviedlo Slovensko pred dvomi rokmi ako prvá z krajín Európskej únie. Odvtedy sú držitelia povolenia na veľkodistribúciu a dovoz liekov povinní oznámiť Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv každý plánovaný reexport. Ak ústav vyhodnotí, že by mohol viesť k nedostatku lieku na Slovensku, zakáže ho. Opiera sa pritom o hlásenia o už realizovanom vývoze, ale aj stanovisko hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva.

Čaká sa na odobrenie Bruselu

Na podnet zvonka túto činnosť úradu začala prešetrovať Európska komisia. Vlani rozhodla, že takéto opatrenie je v rozpore s európskymi pravidlami. Problém videla v tom, že sa táto možnosť vzťahuje na všetky lieky, čím sa bráni vývozu aj tých, ktoré pôvodne ani neboli vyrobené pre slovenský trh. Komisia nariadila slovenskej vláde upraviť legislatívu. Rezort zdravotníctva tak aj urobil a poslal ju komisii na odobrenie. Tá sa k nej doteraz nevyjadrila.

V rámci hľadania riešení obmedzenia reexportu navrhol exminister zdravotníctva a poslanec Národnej rady SR za KDH Ivan Uhliarik zákaz nákupu liekov z lekární distribútorom, no návrh nebol prijatý. Podobné obmedzenie platí v Českej republike. Je však pravda, že objem reexportu sa ním obmedziť nepodarilo.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v zdravotníctve a vo farmácii

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.