Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nemocnice dostali viac peňazí. A zvýšili dlhy

07.10.2015, 10:54 | DUŠAN ZACHAR

Slovenské nemocnice zaostávajú za nemocnicami rozvinutejších krajín. Takto charakterizovali súčasný stav poradcovia ministerstva zdravotníctva pre PPP projekt novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

 • Tlačiť
 • 0

Podľa nich slovenské zdravotnícke zariadenia nemajú dostatok možností zavádzať novú diagnostiku a liečbu či modernizovať a byť efektívnejšie. „Nízku efektivitu má na svedomí predovšetkým nevhodné nastavenie nemocníc, nízke využívanie zdrojov a nevyhovujúci funkčný model,“ dodáva štúdia poradcov.

Vyššie zdroje aj mzdy

V prvej dekáde tohto tisícročia rástli zdravotnícke výdavky na Slovensku v priemere až o takmer 11 percent ročne, čo znamenalo v tom období najrýchlejší rast spomedzi všetkých krajín OECD. V posledných rokoch sa tento rast spomalil, no verejné výdavky na ústavnú zdravotnú starostlivosť, ktoré tvoria vyše 95 percent ich celkových zdrojov, stúpajú výrazne rýchlejším tempom ako medziročné zvyšovanie celkových disponibilných zdrojov v zdravotníctve či výdavkov verejného zdravotného poistenia na celú zdravotnú starostlivosť. V predošlých dvoch rokoch vzrástli zdroje v zdravotníctve o 2,1 percenta a výdavky zdravotných poisťovní na celú zdravotnú starostlivosť o 5,7 percenta. Výdavky poisťovní na ústavnú zdravotnú starostlivosť sa pritom medziročne zvýšili až o 7,5 v roku 2013 a o 10,7 percenta vlani.

Časť zvýšených prostriedkov išla na rastúce minimálne mzdy a zákonom garantované minimálne mzdové nároky lekárov. V štátnych zariadeniach stúpli platy aj zdravotným sestrám a ostatným zdravotníckym pracovníkom. Od budúceho roka môžu narásť aj v neštátnych zariadeniach, lebo v legislatívnom procese je norma zavádzajúca špeciálne minimálne mzdy pre všetkých zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach. Ministerstvo zdravotníctva vo svojej správe konštatuje, že odvrátenou stranou lepšieho odmeňovania zdravotníkov je významné skomplikovanie snahy stabilizovať hospodárenie štátnych nemocníc. V niektorých zariadeniach dosahuje podiel osobných nákladov v pomere k výnosom od poisťovní aj viac ako 70, resp. 80 percent. Personálne náklady trinástich fakultných a univerzitných nemocníc vlani narástli o 16 miliónov eur.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v zdravotníctve a vo farmácii

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.