Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nevidiaci môžu odložiť bielu palicu

Najprv bol e-mail: Vážený pán Agarwal, posielame Vám detailné informácie o našom detektore pre nevidiacich. Peter Zildner, Bat Suite, Bratislava.

13.10.2015, 10:45 | Tomáš Nejedlý | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Potom reakcia naň: Milý Peter, vďaka za detaily, ale pošlite nám, prosím, sľúbený prototyp výrobku, aby sme ho mohli predstaviť nevidiacim v Indii. Ram Agarwal, Braille World, Bombaj.

Poslať či neposlať vlastný vynález do obrovskej krajiny a riskovať skopírovanie technológie? „Rozhodli sme sa, že budeme radšej opatrní a samotný výrobok z rúk nepustíme,“ hovorí softvérový inžinier Dušan Zeleník z partie šiestich start-upistov, ktorí sa snažia preraziť v biznise s pomôckou pre nevidiacich – Bat Suite.

Neprehliadnite

Predovšetkým nenápadne

Ultrazvukový sonar Bat Suite je zariadenie veľkosti zhruba počítačovej myši. Podobne ako netopier, po ktorom je pomenované, vysiela pred seba zvukové vlny s vysokou frekvenciou a na základe času, za ktorý sa vráti odraz, signalizuje prekážku. Nevidiaci si prístroj pripevní na chrbát ruky a podľa intenzity vibrácií zariadenia môže spoznávať vzdialenosť predmetov vo svojom okolí.

Výhodou detektora oproti bielej palici, ktorú nevidiaci tradične používajú, je okrem voľnej ruky napríklad aj väčší dosah – zhruba päť metrov. „Najmä mladí ľudia s poruchou zraku sa snažia používať palicu čo najmenej, pretože ich na prvý pohľad zaraďuje do kategórie „postihnutý“.

Chcú zapadnúť, neodlišovať sa, a preto je naším cieľom postupne Bat Suite zmenšiť, napríklad do podoby dvojprsteňa, ktorý by bol štýlový a nenápadný, ale pritom plne funkčný,“ hovorí Lucia Medveď-Patáková, ktorá má v tíme na starosti marketing.

Pomôcť nevidiacim

Autorom hardvéru je Pavol Bujna, známy aj ako konštruktér náramku Solar Hug. Pre tých, ktorí o jeho start-upovej prvotine nepočuli – ide o 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy start-up

Diskusia (0 reakcií)