Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ochrana vkladov sa má zase meniť

Len v polovici októbra začnú na Slovensku platiť nové pravidlá ochrany vkladov, a už môžu banky i ľudia očakávať ich novú podobu. Do konca roka by mala Európska komisia predstaviť schému pre systém spoločnej ochrany vkladov.

07.10.2015, 18:00 | Martina Kláseková | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Ten je poslednou, treťou nohou bankovej únie, ktorá si dala vznešený cieľ zvýšiť dôveru v bankový sektor a zabrániť ďalším krízam. „Všetci sme videli, čo sa stalo v lete v Grécku. Ľudia nepochopiteľne vyberali svoje úspory, keď mali málo viery vo finančné možnosti štátu pri podpore bankového systému. To sa musí zmeniť,“ povedal v septembri prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Nový systém podľa neho využije národné garančné schémy a vytvorí sa akýsi systém zaistenia. Každá banka v únii by tak svojimi príspevkami mala v konečnom dôsledku garantovať vklady vo všetkých iných bankách.

Neprehliadnite

Dlhá cesta

Hoci J.-C. Juncker považuje vytvorenie spoločnej ochrany vkladov za „urgentné“, v tejto téme nepanuje medzi krajinami konsenzus. Aj preto sa v únii zastavilo vytvorenie posledného piliera bankovej únie, hoci prvé dva – spoločný dohľad a systém pre riešenie kríz – sa už postupne zavádzajú.

Proti bolo už vtedy najmä Nemecko, ktoré by svojim voličom ťažko vysvetľovalo, že prispievajú aj na ochranu vkladov v iných krajinách. Najmä ak Nemci majú dobre naplnený fond na ochranu vkladov, no mnohé iné krajiny ich v dostatočnej výške nemajú. Ani čas nezmenil nič na tom, že Nemecko bude rovnakú pozíciu brániť opäť.

Nový plán, jednotný fond

Agentúra Reuters získala dokument pre neformálne septembrové stretnutie ministrov financií únie z berlínskej dielne. Podľa neho je pozíciou Nemecka silný odpor proti

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Financie

Tagy vklady