Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pandorina skrinka Made in Germany

Takmer rok chystala spolková vláda tohtoročné slávnosti k 25. výročiu znovuzjednotenia Nemecka do spoločného štátu.

10.10.2015, 14:00 | Adrian Peter Pressburg | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

S prípravou začala po doznení vlaňajších novembrových osláv zrútenia komunistického režimu bývalej Nemeckej demokratickej republiky a otvorenia hraníc. Tohtoročný jubilejný Deň nemeckej jednoty pripadol na sobotu a kabinet zorganizoval vyše tristo podujatí rozvrhnutých na tri dni po celej spolkovej republike.

Neprehliadnite

Kam to smerujeme

Minulý mesiac však doľahla na Nemecko utečenecká kríza, ktorá vtlačila dlho pripravovanej trojdňovej extravagantnosti vlastnú pečať. Tá prinútila Nemcov zamýšľať sa viac nad bezprostrednou budúcnosťou ako nad nedávnou minulosťou svojej krajiny.

Do konca roka má pribudnúť v Nemecku okolo milióna migrantov utekajúcich z Blízkeho východu, Ázie a Afriky pred vojnami a chudobou. Bude to viac ako ekvivalent jedného percenta celkovej populácie najľudnatejšieho štátu Európskej únie. A s vysokou pravdepodobnosťou ďalšieho percenta o rok i o dva, pretože transkontinentálna migračná lavína sa len dáva do pohybu.

Nemecko sa začína transformovať pod vonkajším tlakom, ktorému sa nedokáže vyhnúť, na prisťahovaleckú krajinu. „Premeníme sa v priebehu nasledujúcich 25 rokoch na multirasovú, mnohonárodnostnú a multikultúrnu krajinu, akou je Kanada, Austrália alebo USA?“ uvažovali počas trojdňovej šnúry osláv pri pive a praclíkoch radoví Nemci.

Starostlivá „matka národa“, za akú verejnosť považuje kancelárku Angelu Merkelovú, im podávala v priebehu slávnostných podujatí vysvetlenia s primárnym zámerom ubezpečiť všetkých, že sa nemajú čoho obávať. No aj ona si musela priznať, že náhly prílev státisícových más z bližších i vzdialenejších kútov Ázie a Afriky zneistil i ju.

40-47_Znovuzjednotene-Nemecko

Zdroj: Wikipedia

Bavorsko nerado riskuje

Migračnú cunami podnietila sama, keď začiatkom augusta jednorazovo otvorila po dohode s Viedňou a Budapešťou hranice spolkovej republiky pre tisíce prevažne utečencov z takzvanej balkánskej trasy vedúcej z Turecka cez Grécko, Macedónsko, Srbsko, Maďarsko a Rakúsko do Nemecka. V Maďarsku, kde ich chceli registrovať, sa búrlivo domáhali, aby mohli nerušene pokračovať v anabáze do vysneného Nemecka.

Väčšina sa vydávala za Sýrčanov po tom, čo sa rozchýrilo, že ako utečenci pred vojnovým pustošením majú v Nemecku prakticky isté udelenie azylu. Šéfka nemeckej vlády odľahčila týmto humanitárnym gestom Maďarsku, zbavila starostí Rakúsko, ale otvorila Pandorinu skrinku Made in Germany. „Nemecko prijíma Sýrčanov,“ roznieslo sa bleskove cez Facebook a iné sociálne siete.

Nemci pociťovali spočiatku hrdosť nad takýmto šľachetným gestom svojej kancelárky. Televízne zábery Mníchovčanov vítajúcich na hlavnej stanici vlaky a autobusy, ktoré priviezli minulý mesiac zo Salzburgu desiatky tisíc migrantov, neboli inscenované. Prirodzená pohostinnosť je pre hornaté Bavorsko, kde

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Svet

Tagy Merkelová, Nemecko, utečenci

Súvisiace články

Nemecko vymiera, imigranti ho môžu zachrániť

Nemecko vymiera, imigranti ho môžu zachrániť

Študenti v Nemecku rozbehli pracovný portál pre utečencov. Imigranti v krátkodobom hľadisku stoja peniaze, v dlhodobom môžu pomôcť vyriešiť demografickú krízu 25

Merkelová oblieta zemeguľu: za mier

Karol Csontó: Manažovanie futbalistov je ako manželstvo

Načo sú Deutche Bahn slovenské autobusy a vlaky

Harabinov voľný pád

Diskusia (0 reakcií)