Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Po strachu o lídra si farmácia žije rozvojom

07.10.2015, 10:54 | Ivan Haluza | © 2015 News and Media Holding

Pred vyše troma rokmi viseli nad budúcnosťou slovenskej farmácie veľké otázniky. Vtedajší vlastník najväčšej tuzemskej výroby liekov v Hlohovci – francúzsky koncern Sanofi – sa ju totiž rozhodol predať bez akýchkoľvek brandov i receptov.

 • Tlačiť
 • 0

Len ako výrobnú kapacitu na prenájom. Napokon sa však pre fabriku bývalej Slovakofarmy nielenže našli noví majitelia z česko-slovenskej investičnej skupiny Wood&Company, ale tí aj ukazujú, že to s jej zachovaním myslia naozaj vážne. Podnik pod novým názvom Saneca Pharmaceuticals modernizujú, aby bol pre prenajímateľov z farmaceutického biznisu čo najlacnejší. Navyše mu už stihli prikúpiť aj posilu z vyspelej cudziny. Írsku Suir Pharma.

Darí sa aj ostatným menším hráčom domácej farmácie, ktorí prešli zložitejším obdobím už po prelome milénia či po rozhorení krízy. Noví majitelia tam dokázali nastoliť stabilitu. Posledný rok dokonca viacerí farmaceuti zverejnili nové väčšie investície do zásadnejšieho rozšírenia i modernizácie svojich tunajších výrob. Slovenská farmácia už dávno takto aktívna nebola.

Hurá do cudziny

Investície do nových výrob sú pre slovenskú výrobu liekov v tomto období o to podstatnejšie, že odchod Sanofi ju na čas rozhodne oslabil. Donedávna ročné tržby brandže predstavovali až vyše 300 miliónov eur a profit sa šplhal k stovke miliónov eur. Po odchode koncernu však tržby sektora klesli pod 200 miliónov eur a posledné dva roky odvetvia vždy zarobil len dve desiatky miliónov eur.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v zdravotníctve a vo farmácii

Súvisiace články

Silný rok, na aký sa nezabúda

Producenti lekárskych a dentálnych prístrojov vlani významne rástli, keď odvetvie potiahol michalovský Unomedical

Odvrátená tvár zdravotníckeho biznisu

Karol Csontó: Manažovanie futbalistov je ako manželstvo

Harabinov voľný pád

Načo sú Deutche Bahn slovenské autobusy a vlaky

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.