Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Silný rok, na aký sa nezabúda

07.10.2015, 10:54 | Lukáš Kvašňák | © 2015 News and Media Holding

Výrobcovia lekárskych a dentálnych prístrojov majú za sebou výnimočne dobrý rok. Odvetvie významne podrástlo, keď hlavným motorom bol predovšetkým export.

 • Tlačiť
 • 0

Dve najväčšie spoločnosti v sektore takmer sto percent svojej produkcie vyvážajú za hranice. Z hľadiska firiem sa najvýraznejšie pod výsledky odvetvia podpísala michalovská fabrika Unomedical, ktorá má na svedomí až jednu tretinu celkových tržieb sektora. Výrobcovia lekárskych a dentálnych prístrojov vlani pokračovali v investíciách, čo vytvára zdravý základ pre ďalší vydarený rok.

Slušný nárast zisku

Podľa údajov Štatistického úradu SR v odvetví vlani podnikalo 18 podnikov s dvadsať a viac zamestnancami, čo je o dve firmy viac ako rok predtým. Dokopy sa ich tržby vyšplhali na 231 miliónov eur, keď medziročne stúpli až o polovicu. Od poklesu v krízovom roku 2009 ide o najprudší rast odvetvia, ktoré sa doteraz posilňovali len v jednotkách percent. Export odvetvia stúpol až o osemdesiat percent na necelých 180 miliónov eur a na celkových tržbách segmentu sa podieľal viac ako troma štvrtinami.

Potešil aj takmer tretinový nárast pridanej hodnoty, ktorá dosiahla úroveň 67 miliónov eur. Jej rast však nestíhal za posilnením obratu odvetvia, a tak sa podiel pridanej hodnoty na tržbách znížil o päť percentuálnych bodov na 29 percent. Celkovo výrobcovia lekárskych a dentálnych prístrojov dosiahli zisk 11,3 milióna eur, čo je zlepšenie o 40 percent. Priemerný počet pracovníkov sa zvýšil o rovnú polstovku a priemerná mzda stúpla o necelé dve percentá na 857 eur. Stále však zostala o stošesťdesiat eur pod priemerom slovenského priemyslu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v zdravotníctve a vo farmácii

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.