Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Spotreba liekov klesá, výdavky stúpli

07.10.2015, 10:54 | Zuzana Petková | © 2015 News and Media Holding

Slováci vlani spotrebovali o čosi menej liekov ako rok predtým. Sú však drahšie, výdavky zdravotných poisťovní na ne totiž medziročne mierne stúpli.

 • Tlačiť
 • 0

Náklady na lieky sa znížili v posledných rokoch vďaka niektorým zmenám v zákonoch. Okrem toho, že lekári predpisujú na recepty iba účinnú látku a pacient si tak v lekárni môže namiesto drahšieho originálu vyzdvihnúť generiká, je to aj účinok ďalšej takzvanej liekovej reformy, ktorú zaviedla vláda Ivety Radičovej. Jej cieľom bolo, aby malo Slovensko druhé najnižšie ceny liekov v Európskej únii.

Okrem pozitívneho vplyvu na verejné financie mala táto novela aj negatívny dôsledok. Lieky sa začali zo Slovenska vyvážať do iných štátov únie. V lekárňach ich bol zrazu nedostatok, najmä na závažné choroby. Kabinet Roberta Fica napokon tento systém mierne upravil tak, že cena je nastavená na priemer troch najnižších v EÚ. Reexport o čosi klesol aj vďaka tomu, že ho dôslednejšie kontroluje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). V každom prípade, zisky farmaceutických firiem sú v posledných rokoch o niečo nižšie.

Miliarda z poistenia

Spotreba liekov na lekársky predpis sa znížila o pol percenta. Náklady všetkých troch zdravotných poisťovní na ne predstavovali takmer miliardu, zvýšili sa o zhruba 70 miliónov eur.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v zdravotníctve a vo farmácii

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.