Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tesla predstavila nové SUV

07.10.2015, 10:54 | lehu | ČTK | jz

Aktuality svet

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Svet

Voľný obchod cez Pacifik

Dvanásť krajín ležiacich na pobreží Tichého oceána vrátane USA, Japonska a Austrálie, sa dohodlo na vytvorení zóny voľného obchodu. O takzvanom Trans-pacifickom partnerstve (TPP) sa rokovalo už niekoľko rokov, až tento týždeň však ministri obchodu dospeli k záverečnej dohode. Tá obsahuje okrem zníženia colných a regulačných bariér, napríklad v potravinárskom a automobilovom priemysle, aj ochranu práv duševného vlastníctva, ale aj minimálne štandardy pre pracovnoprávnu či environmentálnu legislatívu. Posledné spory medzi krajinami sa týkali dĺžky patentov na nové druhy liekov. Bez veľkej Číny bude dohoda platiť pre ekonomiky tvoriace zhruba dve pätiny svetového hospodárstva vrátane Kanady, Mexika, Čile, Malajzie a Vietnamu.

Ukrajina dostane úver na plyn

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) odsúhlasila ukrajinskému štátnemu koncernu Naftogaz pôžičku vo výške tristo miliónov dolárov. Má slúžiť na nákup plynu na zimnú sezónu. Kyjev za to sľúbil zreformovať energetický sektor krajiny. Peniaze majú ísť predovšetkým na plyn zo spätného toku z Európy, nie na nákup priamo od Ruska. S tým sa Ukrajina sporila o ceny plynu, dohodli sa len nedávno a dodávky sa obnovili od začiatku októbra. Kyjev sa už do sľúbených reforiem čiastočne pustil: v apríli zdvihol ceny pre koncových spotrebiteľov, ktoré boli dlhodobo nižšie než trhové. V pláne je rozdelenie Naftogazu na samostatné subjekty, ktoré sa budú separátne zaoberať ťažbou plynu, jeho distribúciou a predajom. Podobné rozdelenie zažil aj SPP.

Tesla predstavila nové SUV

Elon Musk s dvojročným meškaním predstavil najnovšie auto v stajni elektromobilky Tesla, SUV s názvom Model X. Má pohon na štyri kolesá, jeho dvere sa namiesto otvárania dvíhajú nahor a jeho cena dosahuje zhruba 130-tisíc dolárov. V poradovníku má kalifornská automobilka už zhruba 25-tisíc klientov. Dlhé meškanie E. Musk vysvetlil komplikovaným vývojom nových technológií. “Keby sme hneď na začiatku vedeli, aké ťažké bude toto auto postaviť, navrhli by sme ho inak,” uviedol. Na jedno nabitie má dojazd zhruba štyristo kilometrov a ide pre Teslu o prvé rodinné auto, vnútri ponúka až sedem sedadiel. Spolu s vývojom modelu X rozširovala Tesla po USA svoje rýchlonabíjacie stanice, tie dokážu dobiť batérie na 80 % za 20 minút a sú bezplatné.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Svet

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.