Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Viac peňazí, viac káuz

07.10.2015, 10:54 | Mária Hunková | © 2015 News and Media Holding

Minulý rok mohol byť pre slovenské zdravotníctvo úspešný. V systéme bolo viac peňazí ako rok predtým a Slovensko vyhralo aj dva veľké súdne spory so súkromnými poisťovňami. Napriek tomu po ňom zostala akurát pachuť z odhalených káuz a niektorých nevydarených či neuskutočnených rozhodnutí vlády.

 • Tlačiť
 • 2

Ešte v roku 2013 pri kreovaní rozpočtu kabinet Roberta Fica schválil zníženie sadzby za poistencov štátu z 4,25 na štyri percentá. Do zdravotníctva tak vlani išlo za nezamestnaných, dôchodcov či matky na materskej menej o 65,3 milióna eur. Okrem toho poklesli aj platby plynúce z rezortu zdravotníctva a z iných rozpočtových kapitol, napríklad obcí alebo samospráv. Podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) až o 45,2 percenta.

Rozpočet potiahli pracujúci

Naopak, pracujúci tradične odviedli do spoločnej kasy viac. Na zdravotných odvodoch vlani zaplatili dokopy 3,98 miliardy eur. A práve tieto príjmy sa najviac podieľali na celkových zdrojoch v rezorte. Okrem nich to boli aj súkromné peniaze ľudí za ošetrenie či lieky, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Vlani išlo o sumu 1,3 miliardy eur.

Celkový objem balíka peňazí, ktorý malo zdravotníctvo k dispozícii, tak bol 5,35 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2013 bol väčší o 109,1 milióna eur. Nejde o zanedbateľnú sumu, no ani doteraz najvyššiu. Pred tromi rokmi bol medziročný nárast 208 miliónov eur. Podiel reálnych zdrojov financovania zdravotníctva na výkone ekonomiky zostal vlani nemenný, tvoril 7,1 percenta hrubého domáceho produktu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika TREND TOP v zdravotníctve a vo farmácii

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.