Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sa firmy za Fica stali neporaziteľné v eurofondoch

Keď sa vlani prevalila kauza Star EU, zdalo sa, že hviezdny úspech tejto firmy je neopakovateľný. Spoločnosť uspela vo verejnom obstarávaní v 70 zo 70 verejných obstarávaní. Na služby externého manažmentu projektov, ktoré boli financované z eurofondov.

20.10.2015, 12:04 | Zuzana Petková | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Stalo sa tak po tom, čo počas prvej Ficovej vlády generálny manažér Smeru-SD Ján Richter odporučil starostom a primátorom svojej strany, nech na eurofondy využívajú túto firmu.

Ibaže prípad Star EU nie je ojedinelý, ale javí sa ako dokonalá šablóna. Obce si na manažovanie eurofondov najmú zrejme vopred vybranú firmu tak, že formálne splnia literu zákona o verejnom obstarávaní. Cez prieskum trhu oslovia iba tri spoločnosti, pričom spravidla sa opakujú rovnaké, naprieč celým Slovenskom. Cenové ponuky uchádzačov sú na maxime, ktoré dovoľujú pravidlá únie. V niektorých prípadoch pritom obstarávanie v mene obcí robí firma personálne prepojená na víťazného uchádzača.

Podozrenia z machinácií pri verejnom obstarávaní už v prípade Star EU vyšetrovala polícia, na nič neprišla. Teraz sa objavil nový prípad s tieňom inej politickej strany.

Ide o spoločnosť Sensim zo Žiliny, ktorá bola rovnako ako Star EU nadpriemerne úspešná v „súťaži“ o zabezpečovanie externého manažmentu projektov EÚ pre samosprávy. Zo 68 sledovaných obstarávaní vyhrala 67, v jednom jedinom neúspešnom získala namiesto Sensimu zákazku Star EU.

Projekty Sensimu zmapoval analytik Konzervatívneho inštitútu Ivan Kuhn s podporou Nadácie Zastavme korupciu. I. Kuhn v minulosti upozornil aj na pôsobenie Star EU.

Za prvej vlády Roberta Fica sa z Regionálneho operačného programu (ROP) rekonštruovali námestia a verejné budovy v obciach. Dopyt po prostriedkoch z eurofondov bol veľký, s čerpaním nebol problém ako pri iných programoch, práve naopak, starostovia sa museli obracať, aby peniaze získali.

Neprehliadnite

Eurofondy pod kuratelou SNS

ROP patril pod ministerstvo výstavby, ktoré väčšinu času riadili ministri za SNS. Národniari o rezort prišli až po veľkých eurofondových kauzách, ako bol nástenkový tender.

Programovacie obdobie ROP sa datuje do obdobia 2007 až 2013. V tom istom roku, ako operačný program štartoval, vznikla podľa obchodného registra aj firma Sensim. Zaoberala sa „prípravou projektov pre štrukturálne fondy EÚ, strategických programových dokumentov, tvorbou analýz, štúdií a stratégií“. Sídlom Sensimu bola Žilina, bašta národniarov. Jedinou konateľkou bola Katarína Stašíková z Lietavskej Lúčky. Zhodou okolností ide o rodisko bývalého šéfa SNS Jána Slotu.

Na čo firma Sensim siahla, to sa jej darilo. Mestám a obciam poskytovala poradenstvo, ako viesť dokumentáciu pri projektoch EÚ, a niektorým aj pripravovala žiadosti o nenávratný finančný príspevok. To všetko za odplatu, ktorá dosahovala desiatky tisíc eur.

Chýr o tejto firme bez dlhej histórie bol taký dobrý, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Ekonomika

Tagy eurofondy, verejné obstarávanie