Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pivovary Topvar dostanú nového pána

Stagnujúci slovenský pivný trh neposkytuje veľa dôvodov na to, aby sa k silnej dvojici nadnárodných hráčov pridala tretia ťažká váha z cudziny. Pivovarnícky biznis pod Tatrami si v zásade rozparcelovali svetová dvojka SABMiller a tretia najväčšia skupina Heineken.

23.10.2015, 09:00 | Marek Legéň | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Podľa odhadu TRENDU kontrolujú dohromady zhruba deväťdesiat percent pivovarníckeho trhu. Zvyšok obsluhujú menšie nezávislé pivovary Steiger a Urpiner spoločne s desiatkami čoraz populárnejších menších reštauračných pivovarov. Medzi nimi ťažko nájsť akvizičný cieľ, po ktorom by siahlo veľké meno z brandže. Zrejme ojedinelým prípadom sú ponuky, ktoré dostal majiteľ banskoštiavnického rodinného pivovaru Erb.

Ustálené vody slovenského pivovarníctva však predsa len rozčerí nová krv. Na trh má vstúpiť rovno suverénna svetová jednotka, koncern Anheuser-Busch (AB) InBev. Malé Slovensko nie je preň natoľko atraktívne, aby si ho vyhliadol ako sólo cieľ na expanziu.

Na päťmiliónový trh prenikne prostredníctvom pivnej megaakvizície. Chystá sa totiž prevziať najväčšieho rivala SABMiller, ktorý na slovenskom trhu reprezentujú Pivovary Topvar. Obe strany transakcie sa už dohodli na cene a predbežne si tľapli.

Neprehliadnite

Nový obor

O pohltení svetovej pivovarníckej dvojky lídrom globálneho trhu sa špekuluje už roky. AB InBev v septembri oficiálne oslovil SABMiller s návrhom na prevzatie. Aj keď vedenie sprvu ohŕňalo nos nad postupne dvíhanými cenovými ponukami, nakoniec privolilo. Líder trhu by mal za prevzatie konkurenta zaplatiť zhruba 92 miliárd eur, čo by bola štvrtá najväčšia svetová akvizícia v histórii. Nový kolos bude mať tretinu globálneho trhu s pivom.

„Ak niekto ovláda tretinu svetového trhu, môže si variť pivo, ako chce, samozrejme, čo najlacnejšie. Už to nebude europivo, ale globalbier –nápoj, ktorý má od klasického ležiaka veľmi ďaleko,“ myslí si majiteľ pivovaru Erb Eduard Rada.

AB InBev si pohltením firmy SABMiller otvorí dvere na

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy pivo, pivovary, SABMiller, Topvar

Diskusia (0 reakcií)