Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prečo priateľa Výboha premiér nezatratil

Rakúska prokuratúra ukončila vyšetrovanie v prípade nákupu obrnených vozidiel Pandur pre českú armádu. Obvinila dve osoby. Hoci ich mená nezverejnila, už roky je známe, že vyšetrovanie viedla proti Izraelčanovi Lovovi Drorimu a Slovákovi Miroslavovi Výbohovi.

23.10.2015, 14:00 | Marián Leško | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Aj keď obvinenie ešte nie je odsúdením, rakúska polícia a prokuratúra pracujú oveľa profesionálnejšie ako slovenské. Preto má obvinenie vo Viedni väčšiu váhu ako obžaloba v Bratislave. Vážne následky to má nielen pre obvinených, ale aj pre predsedu slovenskej vlády.

Neprehliadnite

Výboh je môj priateľ

V roku 2010 denník MF Dnes po sérii investigatívnych reportáží, ktoré sa týkali českých korupčných káuz časovo spadajúcich do obdobia prvej Ficovej vlády, napísal: „Chápadlom českej chobotnice na Slovensku bol istý Miroslav Výboh, lobista, ktorý mal výborné vzťahy s expremiérom.“

Vtedajší riaditeľ odboru komunikácie Smeru-SD vydal vyhlásenie, že s českými nákupmi zbraní nemala bývalá vláda a ani jej predseda nič spoločné, a preto „akékoľvek naznačovanie vzťahu medzi Miroslavom Výbohom a Robertom Ficom je bezpredmetné a účelové“. O štyri roky bolo všetko inak. Premiér R. Fico sa k vzťahu s M. Výbohom sám vehementne hlásil.

„Pán Výboh je môj priateľ a ja sa predsa nebudem tváriť, že nie je... Dvadsať rokov poznám osobne tohto človeka a ja nebudem ľudí zatracovať, ako to robia niektorí iní,“ priznal v júli 2014, lebo mu nič iné neostávalo. Marek Dalík, obžalovaný v kauze Pandur, totiž pred súdom povedal, že sa český a slovenský premiér neoficiálne a priateľsky stretávali, pričom im spoločnosť robili ich priatelia a dôverníci – M. Dalík a M. Výboh.

O dôvode, prečo sa stretávali práve v takomto zložení, slovenský premiér poznamenal: „Ja si vyhradzujem právo na súkromné priateľské stretnutia s ľuďmi, s ktorými sa cítim príjemne a kde si rád dám pohár vína... Pán Výboh je môj priateľ a stretli sa priatelia.“

Po roku a štvrť od tejto deklarácie je zrejme priateľ slovenského premiéra obvinený. Dôvody na to sú viac než presvedčivé.

Trikrát šesť miliónov

Vo februári 2010 reportéri MF Dnes zaznamenali skrytou kamerou výpovede dvoch exmanažérov rakúskej spoločnosti Steyr o korupčnom pozadí nákupu obrnených vozidiel Pandur v Česku. Deň po zverejnení reportáže sa

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 42/2015. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Rubrika Ekonomika

Tagy armáda, Fico, Pandur, Výboh

Súvisiace články

Harabinov voľný pád

Harabinov voľný pád Res publica

Názor | Bývalý minister a predseda Najvyššieho súdu padá, hoci posledný rok robí len to, čo aj predchádzajúcich osem 3

Ako odschránkovať republiku

Mestá, kde sa na Slovensku výborne najete

Bratislava má prvý zelený most

Tomáš Drucker: Aj štátna firma si musí na seba zarobiť sama