Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ceny robotov spadli na polovicu, valia sa do slovenských fabrík

Obria oranžová ruka uchopí dve kovové formy a vloží ich do lisu. Masívny stroj za priehľadným plastovým krytom stlačí čeľuste silou dvadsiatich lokomotív a hydraulická pumpa natlačí do dutín formy roztavený plast pod tlakom, ktorý by roztrhol priehradný múr.

31.10.2015, 05:11 | Tomáš Nejedlý | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Keď sa lis otvorí, robotické rameno vyberie hotové výlisky a postaví ich na pás, ktorý ich odvezie k ďalšiemu stanovisku linky. Kovové rameno uchopí ďalšie dve formy a všetko sa opakuje. Znova. Ešte raz. Každých päť minút. Za rok pätnásť miliónov svetiel na autá.

Neprehliadnite

Svetlá od robotov

Automatická ruka pri lise je jedným z 54 univerzálnych robotov, ktoré pracujú v závode ZKW Slovakia pri Topoľčanoch. Firma, ktorá vyrába svetlá pre takmer všetky nemecké automobilky, nakúpila polovicu z nich v uplynulých dvoch rokoch. „Preinvestovali sme do robotov viac ako jeden a pol milióna eur,“ hovorí technický manažér Rastislav Šindolár.

Menšie automaty pritom nepočíta. Len viacúčelové roboty, programovateľné na rôzne úkony, ktoré dokúpili k linke zväčša na pôvodné miesto ľudského pracovníka. „Oranžoví robotníci“ prebrali vkladanie a vyberanie výrobkov z lisov, lepenie, lakovanie a vytvrdzovanie plastov, prekladanie dielcov z pásu na prepravníky a naopak. Fabrike s 1 600 zamestnancami pomáhajú zvládať nápor objednávok.

„Konkurencia v brandži dnes prakticky neexistuje. Vysoká náročnosť výroby spôsobuje, že všetci, čo na Slovensku vyrábame autosvetlá, predáme okamžite celú produkciu,“ hovorí R. Šindolár. Firma robí každý druhý týždeň nábor 30 – 50 pracovníkov a problém s nedostatkom ľudí zašiel tak ďaleko, že materská rakúska spoločnosť im posiela časť z chýbajúcich 200 až 300 ľudí na týždňové turnusy. „Už prispievame aj k rozvoju turistického ruchu, lebo obsadzujeme aj ubytovacie zariadenia na neďalekej Duchonke,“ vtipkuje R. Šindolár.

Predaj priemyselných robotov rastie
(tis. ks)
Predaj priemyselných robotov rastie
Pozn.: Údaje za roky 2015 a 2016 sú prognóza
Prameň: International Federation of Robotics

Prudký rast

Zakladateľ spoločnosti Robotec Ivan Vallo ťahal biznis s vývojom robotických pracovísk takmer pätnásť rokov, kým sa presadil v najväčších domácich podnikoch. Dnešný stav? „Nestíhame, evidujeme medziročne nárast záujmu o robotické pracoviská tak 20 – 30 percent ročne,“ tvrdí.

Vysvetľuje, že veľké nemecké či kórejské firmy spolupracujú priamo s dodávateľmi robotov z materskej krajiny, takže vyše 80 percent strojov príde na Slovensko zo zahraničia už v rámci výstavby výrobných hál. Robotec v súčasnosti inštaluje roboty do liniek napríklad pre dodávateľov automobiliek Kia a Hyundai či priamo vo Volkswagene Slovakia.

Bratislavská automobilka v máji otvorila novú karosáreň pre Audi Q7 za 600 miliónov eur, v ktorej pracuje tisíc robotov. Výroba je automatizovaná na 90 percent, takže prechádzka po hale je veľmi nezvyčajným zážitkom. Tých pár ľudí, ktorých tam možno zazrieť, dohliada na chod a údržbu strojov.

V prvých rokoch fungovania pritom bratislavský závod fungoval bez robotov, dnes ich má v halách vyše

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Podnikanie

Tagy robotika, roboty

Súvisiace články

Majster sveta v robotickom futbale chcel byť smetiarom

Majster sveta v robotickom futbale chcel byť smetiarom

Inzercia | Doc. Ing. Marek Sukop, PhD., zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, bol v detstve pomerne nerozhodný, keď padla reč na vysnívanú profesiu. Rozhodoval sa medzi smetiarom, elektrikárom, hokejistom, futbalistom či neskôr programátorom.

Remeslo‚ ktoré nikdy nevytlačia roboty

Keď Kaliňák ručí hlavou

Kaliňák: Urobil som dobrý obchod pre štát

Slovenská biblia rakúskej ekonómie