Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slovenská biblia rakúskej ekonómie

Jedným z najúspešnejších slovenských crowdfundingových projektov nie je start-up vyvíjajúci samozaväzovacie topánky alebo lietajúce auto. Je ním kniha. Publikácia zakladateľa liberálneho Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Juraja Karpiša s názvom Zlé peniaze.

01.11.2015, 18:30 | Michal Lehuta | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Na vydanie textu, na ktorom autor pracoval niekoľko rokov, najprv od sympatizantov na českej webovej stránke požadoval 2 350 eur. Tie sa vyzbierali za rekordných trinásť hodín. Celkovo ekonomický analytik získal viac ako deväťtisíc eur, čo mu umožní knihu spracovať aj do elektronickej verzie a zvukových podcastov. Krst je naplánovaný na 2. novembra. TREND už teraz prináša exkluzívnu recenziu.

Populárna rakúska škola

Ide o doteraz najkomplexnejšiu slovenskú publikáciu v štýle takzvanej rakúskej školy ekonómie. Teda skupiny ekonómov obhajujúcich princíp osobného vlastníctva a slobodného trhu pred štátnymi zásahmi do hospodárstva. Jej prívrženci sa inšpirujú najmä dielom nositeľa Nobelovej ceny Friedricha Hayeka a jeho učiteľa Ludwiga von Misesa, ktorí sa narodili koncom devätnásteho storočia v rakúskej časti bývalej monarchie.

Táto vetva ekonómie po roku 1989 v postkomunistických krajinách učarovala veľa mladým ľuďom vrátane autora tejto recenzie. Aj keď neskôr už svoj lesk do veľkej miery stratila názorovým posunom generácie smerom k hlavnému prúdu vedy o hospodárstve.

Azda verejne najaktívnejším predstaviteľom „Rakúšanov“ je v posledných rokoch práve Juraj Karpiš. Čitateľ ho mal možnosť sledovať napríklad v niekoľkých diskusiách Pod lampou, kde vysvetľoval súvislosti hospodárskej krízy či bankrotujúceho Grécka. Jeho výhodou je, že na rozdiel od mnohých iných liberálne orientovaných ekonómov rozumie aj argumentom oponentov. Kto iný by teda mal napísať vyčerpávajúcu knihu o kríze, problémoch menovej politiky, finančného sektora a zadlženia vlád, ak nie práve on?

Neprehliadnite

Fiat money

Už z názvu a obálky knihy je zrejmé, že autor vidí vinníka hospodárskych problémov v dnešnej forme finančného systému. Teda v existencii ničím nekrytých peňazí v spojení s centrálnou bankou nafukujúcou peňažnú zásobu podľa svojho uváženia a bankovníctvom využívajúcim len čiastkové rezervy. Toto nastavenie tvorbou nových peňazí „z ničoho“ podľa J. Karpiša 

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 43/2015. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Rubrika Knižné novinky

Tagy ekonómia, Rakúsko