Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bývalého pluskára zlákalo víno

07.11.2015, 14:00 | Ivan Haluza | © 2015 News and Media Holding

Vlastné vinárstvo láka veľa podnikateľov, ktorí pôvodne vyrástli v iných biznisoch. Čerešničkou na torte pre nich je, ak majú dosť zdrojov, aby svoje víno hneď spojili s históriou. Najnovšie sa jeden takýto projekt rozbieha v meste Pezinok, ktoré patrí k najznámejším centrám domáceho vinárstva.

 • Tlačiť
 • 0

Jeden z bývalých spoluvlastníkov vydavateľstva Spoločnosť 7 Plus ide zrekonštruovať pezinský zámok s koreňmi v 13. storočí, aby v ňom oživil jeho vinársku minulosť. Súčasťou nákladného projektu bude aj zámocký hotel či múzeum vinárstva.

Štefan Šimák spolu so synom Štefanom mladším naň majú nielen finančné prostriedky, ktoré získali z odpredaja vydavateľstva do rúk finančnej skupiny Penta, ale aj významnú odbornú posilu. Nové pezinské víno z tamojšieho zámku s nimi rozbieha známy slovenský vinár Roman Janoušek, ktorý sa stal spoluvlastníkom novozaloženej eseročky Zámocké vinárstvo.

Neprehliadnite

Víno výzvou i záľubou

Š. Šimák spomína, že po takmer štvrťstoročí budovania vydavateľstva chcel spolu so synom rozbehnúť už niečo iné: „Výrobou vína si splníme sny, no budujeme aj nový biznis. Veríme, že projekt bude časom ziskový, i keď pri spojení s obnovou zámku sa to tak nemusí javiť každému.“ Rodený Kysučan bol v mladosti síce zvyknutý skôr na šípkové či ríbezľové hrozno, ale neskôr začal zbierať pravé vína z hrozna.

„Dlhé roky cestujem po svete za vínami známych producentov a viacerých poznám osobne. I keď ich tradície a výsledky vzbudzujú rešpekt, vidím, že občas sa presadí aj niekto nový. Vždy som túžil vyrábať víno v nejakej historickej pamiatke. Čas na to nastal po predaji vydavateľstva,“ pokračuje biznismen, ktorý sa novinárčine venoval už pred novembrovou revolúciou. Pre bývalý Československý rozhlas pracoval ku koncu socializmu, v čase „perestrojky“, ako jeho moskovský spravodajca.

Roman Janoušek a Štefan Šimák mladší (vpravo).Zdroj: Milan David

Teraz už svoj čas venuje najmä novému projektu so zámkom a vínom. Láka ho dostať sa medzi uznávaných domácich vinárov. Hoci si uvedomuje, že nových vinárstiev zameraných na kvalitnejšie vína s prívlastkom, ktoré sú aj jediným cieľom jeho Zámockého vinárstva, vzniklo na Slovensku za posledné desaťročie dosť.

„Vstúpiť na trh s novým vínom je zložité, lebo trh je

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Reštaurácie a hotely

Tagy slovenské víno, vinárstvo, víno

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.