Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bratislava bude preferovať električky

Auto dnes používa na cestu do práce každý tretí Bratislavčan, o štvrťstoročie by to mal byť už len každý piaty. V súlade s trendmi v európskych mestách a európskou bielou aj zelenou knihou dopravy je to jedno z hlavných odporúčaní Územného generelu dopravy hlavného mesta Bratislava.

13.11.2015, 09:00 | Zuzana Devera | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 9

Čistopis dlho očakávaného strategického dokumentu za 1,3 milióna eur z Operačného programu Doprava v týchto dňoch dokončuje brnianske Centrum dopravního výzkumu. Ako nosný a preferovaný druh dopravy v metropole Slovenska odporúča električky, ktorých hustejšia a kvalitnejšia sieť spolu s bezpečnými cyklotrasami a chodníkmi by mala dostať ľudí z áut.

Neprehliadnite

Električky z eurofondov

Zadlžené a podfinancované hlavné mesto sa v najbližších piatich rokoch pokúsi získať čo najviac peňazí na dopravu z eurofondov. V Bratislave by mohla pribudnúť nová električková trať cez Mlynské nivy okolo Slovnaftu do Podunajských Biskupíc a Vrakune. Mohla by odľahčiť preplnené trolejbusové a autobusové linky.

Ako ďalší dôležitý projekt odporúča generel prepojenie Račianskej, Vajnorskej a Ružinovskej radiály priečne cez Tomášikovu ulicu. „Snahou bude využiť na takéto projekty eurofondy, keďže Európska komisia aktuálne v mestách podporuje dopravné projekty,“ uvádza hlavná dopravná inžinierka mesta Bratislava Tatiana Kratochvílová.

Manažéri, úradníci či učiteľky cestujúci do práce v meste na bicykli sa dnes možno zdajú ako utópia, ale predpoklady na takúto zmenu Bratislava má. Prieskumy z generelu hovoria o tom, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Rubrika Ekonomika

Tagy Bratislava, električky, MHD