Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Jánošove balíčky (v alobale)

11.11.2015, 14:20 | Marián Leško | © 2015 News and Media Holding

Názor | Reakcie na video, kde Ivana Jánošová hovorí, že jej bývalý manžel nosil domov obrovské sumy peňazí, boli prekvapujúco vlažné. Mnohí v jej vyjadreniach vidia len pokračovanie rodinného sporu a na ďalších veľmi zapôsobilo, že samotná pani Jánošová sa dištancovala „od obsahu nahrávky“.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Podstatné je však niečo iné – či existujú fakty, z ktorých by jednoznačne vyplynulo, že to, čo sa podľa I. Jánošovej dialo, sa stať nemohlo.

Obrovské sumy peňazí mal Vladimír Jánoš, bývalý okresný predseda Smeru-SD a poslanec Národnej rady, dostávať od šéfa a majiteľa Hornonitrianskych baní. Od majiteľa, ktorý zas dostával štátne dotácie od vlády. Keď Inštitút finančnej politiky v roku 2011 (za vlády Ivety Radičovej) kritizoval, že dotácie boli príliš vysoké a ekonomicky neopodstatnené, Hornonitrianske bane vydali stanovisko, kde uviedli, že v rokoch 2007 až 2009, teda v čase prvej vlády Roberta Fica, vládna dotácia predstavovala „v priemere cca 4 mil. eur za rok“. A že v porovnaní s dotáciami pre zahraničných investorov mohol byť príspevok pre bane aj oveľa vyšší. To zaiste mohol, ale dotácie mohli byť aj podstatne nižšie až žiadne, lebo ich udelenie záviselo iba od politického rozhodnutia vlády.

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Ak I. Jánošová tvrdí, že bola pri tom, keď jej manžel doniesol domov „sto balíčkov“ bankoviek, ktoré balil do alobalu, a že ich nosil „v takých trojmesačných intervaloch“, tak sa nedá povedať, že je to vylúčené, lebo nemal kto a ani prečo dávať okresnému predsedovi Smeru a poslancovi vládnej strany obrovské sumy.

Nespochybniteľným faktom je, že poslanec Jánoš disponoval oveľa väčším majetkom, než bol jeho legálny príjem. V majetkovom priznaní uvádzal len príjmy z verejnej funkcie, ale iba cena hodiniek, ktoré nosil, prevyšovala jeho celoročný priznaný príjem. Okrem toho disponoval autom za viac než stotisíc eur a ešte drahším luxusným bytom. Nielen auto, ale aj byt oficiálne patrili firme Nertex, s.r.o., ktorej spoločníkom sa stal v novembri 2010.

Lenže táto firma neprosperovala. V roku 2014 bola úspešná iba v tom, že znížila stratu o 36 percent, takže nebola v mínuse 87,7 tisíca, ale „iba“ 53,8 tisíca eur. Spoločnosť, ktorá mala v roku 2012 a 2013 jediného zamestnanca a jej ročné tržby sa pohybovali pod hranicou 90-tisíc eur, zjavne nemala na luxusné autá a nehnuteľnosti, ktoré poslanec V. Jánoš užíval. Vzniká tak dôvodné podozrenie, že zdroj jeho bohatstva bol nelegálny – čo ani v najmenšom nevylučuje pôvodné tvrdenia jeho exmanželky.

Okolnosť, že sa pani Jánošová od svojich tvrdení dištancovala, netreba preceňovať. Veď je známe, že odvolala aj trestné oznámenie, že ju manžel týra. Obvinenie V. Jánoša z týrania blízkej a zverenej osoby svedčí o tom, že pani Jánošová je oveľa dôveryhodnejšia vtedy, keď niečo tvrdí, a nie vtedy, keď to odvoláva.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 45/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica, Smer-SD

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.